Zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, które zostało wydane w piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH), zostało zawieszone na skutek zaskarżenia go przez dwie organizacje ekologiczne – poinformował w poniedziałek BSH.

Urząd potwierdził w poniedziałek otrzymanie stosownych skarg od Niemieckiej Pomocy Środowiskowej (DUH) i Związku Ochrony Przyrody w Niemczech (Nabu) – podaje agencja „Reuters”. Zostały one przesłane pocztą elektroniczną.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Decyzja BSH, która została wydana w piątek – wobec której od razu swój sprzeciw zadeklarowały DUH i Nabu – umożliwiała bezzwłoczne wznowienie prac nad odcinkiem gazociągu, który przebiegał przez niemieckie wody. Poprzednie zezwolenie miało obowiązywać dopiero od maja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także Polska, państwa bałtyckie i USA mocno sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Argumenty przeciw budowie Nord Stream 2 dotyczą możliwości większego uzależnienia Europy od rosyjskiego surowca oraz rozszerzenia wpływów Kremla.

Zwolennikami projektu są Niemcy, Austria oraz kilka innych krajów UE.

Przypomnijmy, że zgodnie z doniesieniami rosyjskich mediów, rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji, może zostać ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2

Agencja Bloomberg poinformowała w sobotę, powołując się na osoby znające sprawę, pragnące zachować anonimowość, że Zurich Insurance Group AG podjęła decyzję o zaprzestaniu świadczenia usług ubezpieczeniowych związanych z gazociągiem Nord Stream 2. Ma to związek z amerykańskimi sankcjami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z udziału w projekcie Nord Stream 2 wycofały się wcześniej: duńska firma konsultingowa Rambol oraz norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas), które po zakończeniu budowy miało wydać certyfikat dla gazociągu.

Zobacz także: Media: USA ostrzegają europejskie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 przed sankcjami. Część się wycofała

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz