Trzech Niemców zostało aresztowanych pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami w celu przekazywania technologii, która mogłaby zostać wykorzystana do celów wojskowych, co potencjalnie mogłoby pomóc we wzmocnieniu chińskiej marynarki wojennej – podali w poniedziałek niemieccy urzędnicy.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, w poniedziałek niemieccy urzędnicy poinformowali, że trzech Niemców zostało aresztowanych pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami w celu przekazywania technologii, która mogłaby zostać wykorzystana do celów wojskowych, co potencjalnie mogłoby pomóc we wzmocnieniu chińskiej marynarki wojennej.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała, że rząd monitoruje, jak to określiła, znaczące zagrożenie, jakie stwarza chińskie szpiegostwo w biznesie, przemyśle i nauce. „Bardzo uważnie przyglądamy się tym ryzykom i zagrożeniom, wyraźnie ostrzegaliśmy i zwiększaliśmy świadomość na ich temat, aby wszędzie zwiększyć środki ochronne” – stwierdziła w oświadczeniu.

Zobacz też: Niemcy: Dwie osoby zatrzymane pod zarzutem szpiegostwa dla Rosji

Dodała, że w tym przypadku kwestia niemieckich innowacyjnych technologii, które można wykorzystać do celów wojskowych, była „szczególnie drażliwa”.

Minister sprawiedliwości Marco Buschmann oświadczył: „W momencie aresztowania oskarżeni prowadzili dalsze negocjacje w sprawie projektów badawczych, które mogłyby być szczególnie przydatne dla zwiększenia siły bojowej Chin na morzu”. Ambasada Chin w Berlinie oświadczyła, że Pekin stanowczo odrzucił oskarżenia o prowadzenie działalności szpiegowskiej w Niemczech.

„Wzywamy Niemcy, aby zaprzestały wykorzystywania oskarżenia o szpiegostwo do politycznego manipulowania wizerunkiem Chin i zniesławiania Chin” – oznajmił rzecznik ambasady w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Prokuratura ustaliła, że podejrzanymi są Herwig F. i Ina F, małżeństwo prowadzące firmę w Dusseldorfie oraz Thomas R., opisany przez prokuratorów jako agent niezidentyfikowanego pracownika Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Chin (MSS).

Za pośrednictwem swojej firmy para zawarła umowę o współpracy z niemieckim uniwersytetem, która polegała na przygotowaniu dla pracownika MSS opracowania na temat części maszyn, które mogą być stosowane w silnikach okrętowych, m.in. na okrętach wojennych – podają prokuratorzy w oświadczeniu.

Zobacz też: Stoltenberg: z kwatery NATO wydalono Rosjan podejrzanych o szpiegostwo

Jak podała prokuratura, aresztowań dokonano na podstawie informacji zebranych przez niemiecki wywiad.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply