W Niemczech zatrzymano dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz Rosji i przygotowywanie sabotażu. Według magazynu Der Spiegel operacja odbyła się w mieście Bayreuth.

W Niemczech zatrzymano 37-letniego Aleksandra J. i 39-letniego Dietera S. z Bawarii. Dwie osoby podejrzane są o szpiegostwo na rzecz Rosji i przygotowywanie sabotażu.

Śledczy uważają, że Dieter S. od października 2023 roku wymienia z rosyjskimi szpiegami informacje na temat sabotażu w Niemczech. Zarzuca się, że zgodził się na podpalenie i wysadzenie obiektów infrastruktury wojskowej, przedsiębiorstwa obronnych i obiektów przemysłowych – pisze Der Spiegel.

Zobacz też: Niemiec zatrzymany za szpiegowanie na rzecz Rosji

Magazyn twierdzi, że celem dywersantów były szlaki transportowe, którymi przewożone są ładunki wojskowe. Jak wynika z publikacji, ataki miały ostatecznie osłabić poparcie Niemiec dla Ukrainy.

Ponadto Dieter S. rzekomo badał i fotografował obiekty wojskowe USA w Niemczech oraz przekazał odpowiednie materiały fotograficzne stronie rosyjskiej – wskazuje Der Spiegel. Według magazynu wśród obserwowanych obiektów wojskowych znajdowały się amerykańskie obiekty wojskowe w Grafenwoehr, gdzie istnieje duży poligon wojskowy, na którym Stany Zjednoczone szkolą ukraińską armię, zwłaszcza w zakresie obsługi czołgów Abrams.

Dieter S., jak zauważa Der Spiegel, rzekomo walczył po stronie DRL w latach 2014–2016. Mężczyzna jest także oskarżony o rzekome przynależność do organizacji terrorystycznej za granicą – podkreśla gazeta. Niemiecka prokuratura wszczęła także przeciwko niemu śledztwo w związku z podejrzeniem przygotowania aktu przemocy zagrażającego państwu – podaje gazeta.

Według magazynu Prokuratura Republiki Federalnej Niemiec zarzuca Dieterowi S. działalność agenturalną wywiadu oraz działalność agenturową w celach sabotażowych, Aleksandrowi J. – działalność agenturową służb specjalnych. Dieter S. i Alexander J. zostali w środę przewiezieni do Karlsruhe i postawieni przed sędziami śledczymi Sądu Federalnego. Obaj trafili do aresztu.

Zobacz też: Funkcjonariusz niemieckiego wywiadu przekazywał informacje Rosjanom

Kresy.pl/Der Spiegel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply