Niemiecka firma zbrojeniowa KMW (Krauss-Maffei Wegmann) rozpoczęła przygotowania czołgów Leopard 1A5 do dostawy na Ukrainę – poinformował o tym na Twitterze konsultant firmy Nicholas Drummond.

W niedzielę niemiecka firma zbrojeniowa KMW (Krauss-Maffei Wegmann) ogłosila, że rozpoczęła przygotowania czołgów Leopard 1A5 do dostawy na Ukrainę.

Poinformował o tym na Twitterze konsultant firmy Nicholas Drummond. Zamieścił zdjęcie jednego z aut przygotowywanych do transferu w warsztatach KMW.

„Chociaż ten czołg podstawowy jest starszy, jego działo kalibru 105 mm nadal jest potężną bronią, która może zniszczyć większość rosyjskich czołgów. To nieocenione wsparcie ogniowe dla ukraińskiej piechoty” — napisał Dramond.

Przypomnijmy, że według ministra obrony Niemiec, do końca roku na Ukrainę trafi 80 czołgów Leopard 1A5, z czego 20-25 do lata. Reznikow po rozmowie z niemieckim ministrem oświadczył, w kontekście kolejnego spotkania w tzw. formacie Ramstein, że będzie „dużo pozytywnych nowości”. Swoją rozmowę z Pistoriusem określił jako „owocną”.

Zobacz też: Media: Dania może kupić dla Ukrainy Leopardy 1A5

Pistorius poinformował, że wspólnie z Reznikowem omówili warianty dotyczące przyspieszenia produkcji amunicji dla Ukrainy. Dotyczy to szczególnie pocisków rakietowych dla systemów obrony powietrznej.

Przedyskutowano także kwestię dostaw na Ukrainę czołgów Leopard 1A5, wspólnie z europejskimi partnerami. Według Pistoriusa, będą one docierać etapami.

„Do lata będzie ich 20-25, do końca roku – blisko 80, a w ciągu 2024 roku – ponad 100 sztuk” – powiedział niemiecki minister obrony. Wozy mają pochodzić nie tylko z Niemiec, ale też z innych, niewymienionych z nazwy państw. Zapewniał też, że Niemcy „robią co mogą”, by wesprzeć ukraińską armię w jej walce z Rosjanami. „Wierzymy, że Ukraina się nie podda, a wola obrony swojej ziemi przezwycięży wszystko” – dodał.

Według agencji Unian, Pistorius zapowiedział podczas spotkania z Zełenskim, że pierwsze niemieckie czołgi Leopard 2 pojawią się na Ukrainie za niecałe dwa miesiące, pod koniec marca br.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz