Norwegia kupi 54 zmodernizowane czołgi Leopard 2A8 NOR. Dostawy rozpoczną się za trzy lata, całość ma być zrealizowana w roku 2031.

Jak poinformowała służba prasowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW), Norwegia kupi 54 zmodernizowane czołgi Leopard 2A8 NOR. Dostawy rozpoczną się za trzy lata, całość ma być zrealizowana w roku 2031.

Norweska wersja czołgu podstawowego nie będzie się zbytnio różnić od konwencjonalnego Leoparda 2A8 dla niemieckich sił zbrojnych. Norweska Agencja ds. Materiałów Obronnych  i KMW uzgodniły specyfikacje wozu bojowego po podpisaniu umowy w pierwszym kwartale 2023 roku.

Leopard 2A8 NOR otrzyma aktywny system ochrony EuroTrophy. Czołg będzie wyposażony w zintegrowany system ICS/CORTEX opracowany przez norweską firmę Kongsberg. Przeznaczony jest do komunikacji i wymiany danych z innymi pojazdami bojowymi.

Leopard 2A8 NOR będzie również wyposażony w ulepszony system ochrony, zgodnie z wymaganiami władz norweskich. Czołg będzie miał modułowy pancerz. Umożliwi to łatwą i szybką wymianę uszkodzonych lub przestarzałych jednostek opancerzenia. Pojazd bojowy będzie również wyposażony w norweski zestaw przeciwminowy.

Transakcja opiewała na 1,9 miliarda dolarów. Umowa zawiera opcję zakupu kolejnych 18 czołgów. Dostawy wozów bojowych Leopard 2A8 NOR rozpoczną się w 2026 roku i potrwają pięć lat.

Jak przekazała agencja prasowa AP, niemieckie wojsko zamówiło 18 nowych czołgów Leopard 2a8, które zastąpią pojazdy wysłane na Ukrainę na początku tego roku. Krauss-Maffei Wegmann poinformował, że kontrakt na czołgi Leopard 2A8 został podpisany z federalnym urzędem ds. sprzętu wojskowego. Nie podał szczegółów finansowych, ale komisja budżetowa niemieckiego parlamentu w środę zatwierdziła finansowanie w wysokości około 525 milionów euro.

Firma poinformowała, że dostawy nowych czołgów mają rozpocząć się w 2025 roku, a umowa obejmuje opcje na kolejne 105 czołgów Leopard 2A8.

Krauss-Maffei Wegmann wyprodukuje również 12 nowych haubic samobieżnych dla niemieckiego wojska w ramach opcji uzgodnionej w marcu, podała firma.

Jak informowaliśmy wcześniej, czołgi zamówione w ramach opcji przez niemiecki rząd mogą być sprzedawane innym krajom członkowskim Unii Europejskiej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply