Dwie ekoaktywistki posmarowały czerwoną farbą, a następnie przykleiły ręce do szkła ochronnego obrazu francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta „Ogród artysty w Giverny” na wystawie w Muzeum Narodowym w Sztokholmie.

Jak przekazała w środę stacja CNN, dwie ekoaktywistki posmarowały czerwoną farbą, a następnie przykleiły ręce do szkła ochronnego obrazu francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta „Ogród artysty w Giverny” na wystawie w Muzeum Narodowym w Sztokholmie.

„Po południu 14 czerwca około 14:30 w Muzeum Narodowym w Sztokholmie przeprowadzono akcję. Dwie osoby wykonały jakąś farbą odciski dłoni na dziele artysty Moneta na wystawie „Ogród – sześć wieków sztuki i natury”, a następnie przykleiły się do szkła” – poinformowało biuro prasowe muzeum.

„Obraz, który jest otoczony szkłem, jest obecnie sprawdzany przez konserwatorów muzealnych w celu ustalenia, czy nie ma uszkodzeń” – kontynuuje biuro prasowe.

Policja została wezwana na miejsce zdarzenia i aresztowała dwie kobiety, poinformowała policja Regionu Sztokholm w komunikacie prasowym.

„Przestępstwo jest obecnie klasyfikowane jako wandalizm kwalifikowany. Nie jest jasne, czy w zdarzeniu wzięło udział więcej osób niż zatrzymane kobiety, ale pewna liczba osób została skontrolowana, a policja będzie m.in. sprawdzać przebieg zdarzenia za pomocą kamer monitoringu muzeum” – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Berlin: 550 wyroków przeciwko aktywistom klimatycznym. Żadnych uniewinnień

„Dystansujemy się od działań, w których sztuka lub dziedzictwo kulturowe są narażone na zniszczenie. Dziedzictwo kulturowe ma wielką wartość symboliczną i niedopuszczalne jest jego atakowanie lub niszczenie w jakimkolwiek celu” – powiedział Per Hedström, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Muzeum Narodowego.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply