Niemieckie wojsko zamówiło 18 nowych czołgów Leopard 2a8, które zastąpią pojazdy wysłane na Ukrainę na początku tego roku, poinformowała w piątek agencja AP.

Jak przekazała agencja prasowa AP, niemieckie wojsko zamówiło 18 nowych czołgów Leopard 2a8, które zastąpią pojazdy wysłane na Ukrainę na początku tego roku. Krauss-Maffei Wegmann poinformował, że kontrakt na czołgi Leopard 2A8 został podpisany z federalnym urzędem ds. sprzętu wojskowego. Nie podał szczegółów finansowych, ale komisja budżetowa niemieckiego parlamentu w środę zatwierdziła finansowanie w wysokości około 525 milionów euro.

Firma poinformowała, że dostawy nowych czołgów mają rozpocząć się w 2025 roku, a umowa obejmuje opcje na kolejne 105 czołgów Leopard 2A8.

Krauss-Maffei Wegmann wyprodukuje również 12 nowych haubic samobieżnych dla niemieckiego wojska w ramach opcji uzgodnionej w marcu, podała firma.

Jak informowaliśmy wcześniej, czołgi zamówione w ramach opcji przez niemiecki rząd mogą być sprzedawane innym krajom członkowskim Unii Europejskiej.

Wcześniej pisaliśmy, że niemiecki rząd zakupi 50 bojowych wozów piechoty Puma za kwotę 1,5 mld euro. Zakup zostanie sfinansowany ze specjalnego funduszu obronnego w wysokości 100 mld euro.

Według stanu na dziś armia Niemiec dysponuje około 350 wozami, a  dzięki nowemu zakupowi łączna liczba Pum w służbie wyniesie około 400 sztuk.

Jak informowaliśmy w grudniu ub. roku, Bojowe Wozy Piechoty Puma niemieckiego wojska, które miały być używane przez siły szybkiego reagowania, wykazywały dużą liczbę usterek.

Wojsko zdawało sobie sprawę z możliwych problemów ze sprzętem, ale wcześniej nie zdarzały się one z taką częstotliwością. Ta liczba problemów była nieoczekiwana, ponieważ BWP były używane tylko i wyłącznie na poligonach i nie były tam nadużywane.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply