Żołnierze sił pokojowych NATO utworzyli kordony bezpieczeństwa wokół trzech ratuszów w Kosowie w poniedziałek – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, żołnierze sił pokojowych NATO utworzyli kordony bezpieczeństwa wokół trzech ratuszów w Kosowie w poniedziałek.

W Zvecan, jednym z miasteczek, kosowska policja rozpyliła gaz pieprzowy, aby odeprzeć tłum Serbów, którzy przedarli się przez barykadę bezpieczeństwa i próbowali przedrzeć się do budynku.

W Leposavić, w pobliżu granicy z Serbią, amerykańskie siły pokojowe w rynsztunku bojowym umieściły drut kolczasty wokół ratusza, aby chronić go przed setkami wściekłych Serbów. Później tego dnia protestujący obrzucili jajkami zaparkowany samochód należący do nowego burmistrza miasteczka.

Siły pokojowe NATO zablokowały również ratusz w Zubinie Potoku, aby chronić go przed wściekłymi miejscowymi Serbami, powiedzieli świadkowie.

Igor Simić, wiceprzewodniczący Listy Serbów, największej partii kosowskich Serbów wspieranej przez Belgrad, oskarżył premiera Kosowa Albina Kurtiego o podsycanie napięć na północy.

„Jesteśmy zainteresowani pokojem. Albańczycy, którzy tu mieszkają, są zainteresowani pokojem i tylko on chce wywołać chaos” – powiedział Simic.

Przypomnijmy, prezydent Serbii Aleksandar Vucić postawił armię swojego kraju w stan pełnej gotowości bojowej. Nakazał też niektórym jednostkom rozlokować się w pobliżu granicy z Kosowem.

Rozkazy serbskiego prezydenta zostały wydane po starciach Serbów w północnym Kosowie z kosowską policją, która usiłowała umożliwić nowo wybranemu burmistrzowi, etnicznemu Albańczykowi, wejście do jego biura. Lokalne głosowanie zostało wcześniej zbojkotowane przez Serbów, którzy stanowią większość w tej okolicy.

Belgrad poparł bojkot. Frekwencja wyborcza wyniosła 3,47 proc. – zwraca uwagę BBC.

W czwartek w trzech miastach północnego Kosowa, posiadających większość serbską, na burmistrzów zaprzysiężeni zostali politycy pochodzenia albańskiego. Tydzień wcześniej władzę nad Północną Mitrovicą objął Erden Atić z partii kosowskiego premiera. To pierwszy przypadek, gdy na czele serbskiego miasta północy Kosowa stanął etniczny Albańczyk.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply