Niemiecki rząd zakupi 50 bojowych wozów piechoty Puma za kwotę 1,5 mld euro.

Szef resortu obrony Boris Pistorius potwierdził, że komisja budżetowa w Bundestagu wyraziła zgodę na zawarcie kontraktu.

Ma on objąć zakup 50 bojowych wozów piechoty Puma oraz pakiet wsparcia. Zakup zostanie sfinansowany ze specjalnego funduszu obronnego w wysokości 100 mld euro.

Według Marcusa Fabera, członka parlamentu, ekspertu FDP (Freie Demokratische Partei) ds. obrony, pierwsza partia Pum, wyprodukowana wspólnie przez Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, ma zostać dostarczona klientowi już w 2024 roku.

Jak podaje Agence France-Presse zgoda Bundestagu obejmuje również możliwość zakupu kolejnej transzy 179 pojazdów za kwotę 4,8 mld euro. Minister obrony RFN Boris Pistorius podał, że kolejne zamówienie na bojowe wozy piechoty Puma jest możliwe jeszcze w tym roku.

Według stanu na dziś armia Niemiec dysponuje około 350 wozami, a  dzięki nowemu zakupowi łączna liczba Pum w służbie wyniesie około 400 sztuk.

CZYTAJ TAKŻE: Scholz: niemieckie wojsko musi stać się “najlepiej wyposażonym” w Europie

Jak informowaliśmy w grudniu ub. roku, Bojowe Wozy Piechoty Puma niemieckiego wojska, które miały być używane przez siły szybkiego reagowania, wykazywały dużą liczbę usterek.

Wojsko zdawało sobie sprawę z możliwych problemów ze sprzętem, ale wcześniej nie zdarzały się one z taką częstotliwością. Ta liczba problemów była nieoczekiwana, ponieważ BWP były używane tylko i wyłącznie na poligonach i nie były tam nadużywane.

Zobacz też: Najnowsza wersja BWP Puma osiągnęła gotowość bojową [+VIDEO]

Kresy.pl / defensenews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply