W sobotę 11 listopada 2023 roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. W całym kraju, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbędą się uroczystości. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości.

Główne obchody, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbędą się w Warszawie. Rano, po godzinie 8:00, prezydent rozpoczął składanie wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości. Następnie wręczy odznaczenia państwowe w Belwederze.

O godz. 10:00 para prezydencka będzie uczestniczyła we Mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Natomiast dokładnie w południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Na 13:20 zaplanowano złożenie wieńca przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Po południu ulicami stolicy tradycyjnie przejdzie Marsz Niepodległości. Odbędzie się pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła”, zaczerpniętym z polskiego hymnu. Marsz wyruszy o godzinie 14:00 spod Ronda im. Romana Dmowskiego, po odśpiewaniu hymnu narodowego i okolicznościowych przemówieniach. Trasa będzie prowadzić Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego oraz ulicą Wał Miedzeszyński. Następnie skieruje się w stronę błoni Stadionu Narodowego na ulicy Siwca.

Bartosz Malewski, prezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”, w piątkowej rozmowie na antenie Radia Maryja zwrócił uwagę, że poza zagrożeniami związanymi z wojną rosyjsko-ukraińską, zagrożeniem dla polskiej niepodległości jest też obecna polityka Unii Europejskiej.

„Coraz agresywniej forsuje się ideę państwa federalnego, najprawdopodobniej pod niemieckim protektoratem. Nie godzimy się na to, ponieważ to oznacza utratę przez Polskę suwerenności. Chcemy wyrazić głośny sprzeciw względem tych planów” – podkreślił Malewski.

11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały rozejm kończący I wojną światową, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu najwyższą władzę wojskową.

Trzy dni później po rozwiązaniu się Rady, Piłsudski zyskał też władzę cywilną. Listopad 1918 r. był początkiem budowy niepodległej Polski i walki o jej granice.

Prof. Wojciech Polak, historyk, wskazał, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, w który zaangażowana była cała ówczesna elita polityczna oraz obywatele.

“Od upadku I Rzeczypospolitej właściwie wszyscy Polacy myśleli o odzyskaniu niepodległości i walczyli o tę niepodległość przez cały ciąg pokoleń. Mamy Legiony, mamy żołnierzy walczących u boku Napoleona, mamy Księstwo Warszawskie, mamy Królestwo Polskie, Powstanie Listopadowe, Wiosnę Ludów (…), mamy Powstanie Styczniowe, mamy bojowników PPS-u Piłsudskiego, mamy legionistów i żołnierzy walczących na różnych frontach, a po drodze mamy szereg codziennych działań, może nie heroicznych” – mówił historyk.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply