Prezydent Andrzej Duda przyznał, że w relacjach z Polską Stany Zjednoczone robią swoje interesy, przy czym jego zdaniem są one w zasadzie całkowicie zbieżne z interesami Polski. „Nie mamy właściwie takich tematów, w których nie mielibyśmy wspólnego stanowiska.”

W środę w czasie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu stacji TVP Info. W trakcie rozmowy był pytany m.in. o to, czy w odniesieniu do Polski Amerykanie robią interes. Jego zdaniem, w każdym demokratycznym państwie obywatele wybierają przywódców, którzy będą dbać o ich interesy. Zaznaczył też, że cele USA są trochę inne od celów Polski z uwagi na to, że Stany Zjednoczone są globalnym mocarstwem i mają interesy na całym świecie.

– Jest dla mnie oczywiste, że Donald Trump dba o interesy USA – powiedział Andrzej Duda. – To, żeby być w Polsce obecnym, jest w interesie Stanów Zjednoczonych, w interesie bezpieczeństwa USA, w ich interesie gospodarczym, ale jest to również w naszym interesie. Mamy szczęście, że te dwa interesy są zbieżne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Oczywiście, że Amerykanie robią interes. Choćby przez to, że sprzedają nam gaz – przyznał polski prezydent. – Ale my ten gaz używamy. Nikt nie daje nam go w prezencie, a my nie dajemy nikomu w prezencie pieniędzy. To zwykła wymiana handlowa. To nam się opłaca i jest dla nas korzystne, to wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Na tym polega ta relacja, obie strony na tym zyskują.

Przeczytaj: Korwin-Mikke: PiS zależy na wojskach USA w Polsce, więc są gotowi spełniać niemal dowolne życzenia

Odnosząc się do kwestii obecności w Polsce wojska USA Duda powiedział, że za tym, żeby przebywały one w Europie, w tym na wschodniej flance NATO, przemawiają wielkie, amerykańskie interesy. – To jest dla nas korzystne, bo wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Czy w związku z tym dziwić się, że jesteśmy gotowi włożyć pieniądze w infrastrukturę na naszej ziemi? – podkreślił. – Będziemy realizowali infrastrukturę, której będą używali Amerykanie na polskiej ziemi: budynki, instalacje itp., ale to zostaje u nas.

Przeczytaj także: Trump: Polacy budują dla USA instalację wojskową, za którą zapłacą w 100%

Czytaj również: RMF: 50 mln dol. rocznie na stacjonowanie żołnierzy USA w Polsce

Zapytany o to, komu ten sojusz bardziej się opłaca, czy USA czy Polsce, prezydent odparł, że jego zdaniem jest on opłacalny dla obu stron. – Polsce się opłaca na pewno. Co do tego jestem absolutnie przekonany i dlatego cieszę, że bardzo, że Amerykanie są obecni [w Polsce-red.]. To bardzo wzmacnia nasze bezpieczeństwo – zaznaczył Duda.

Polski prezydent był też pytany, czy w rozmowach z Trumpem w cztery oczy były takie momenty, że była różnica zdań, że nie było wspólnego stanowiska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Nie mamy właściwie takich tematów, w których nie mielibyśmy wspólnego stanowiska. Ja bardzo lubię słuchać też opinii pana prezydenta Donalda Trumpa na różne kwestie właśnie związane z wielką polityką światową – powiedział Andrzej Duda.

Nie zwiększam obecności wojskowej USA w Polsce z powodu zagrożenia rosyjskiego, ale ze względu na prezydenta Dudę, którego lubię i szanuję – przypomnijmy, że w ten sposób prezydent Donald Trump odniósł się do pytania, dlaczego wzmacnia amerykański kontyngent w Polsce.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA podpisali deklarację wojskową, która potwierdza plany zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce (ma to być około tysiąc żołnierzy) i precyzuje miejsca ich dyslokacji. Dokument zakłada powstanie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim, zbudowanie bazy lotniczej załadunkowo-wyładunkowej we Wrocławiu-Starachowicach oraz stworzenie bazy dla eskadry dronów rozpoznawczo-uderzeniowych MQ-9 Reaper w Łasku. W Powidzu będzie mieścić się siedziba lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego, a także obiekt sił specjalnych. Kolejny obiekt sił specjalnych zostanie ulokowany w Lublińcu. Zapowiedziano również, że siedzibą wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA ma być Poznań.

Podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, Donald Trump zaznaczył, że Polska zbuduje infrastrukturę dla żołnierzy USA i poniesie część kosztów.

– Przemieścimy żołnierzy do Polski – zadeklarował Trump. – Polska poniesie część kosztów [wzgl., wg oficjalnego stenogramu na stronie Białego Domu: „Polska poniosła koszty” – red.] , zbuduje też dla nas infrastrukturę. Jestem przekonany, że będzie to piękna infrastruktura. Polska do nas przyszła z zapytaniem, czy rozmieścilibyśmy u nich trochę wojska, a oni poniosą wszystkie koszty. Doceniamy to i zawarliśmy porozumienie.

Amerykański prezydent zaznaczył też, że Amerykanie najprawdopodobniej będą przenosić do Polski jednostki z innych rejonów Europy, aniżeli ze Stanów Zjednoczonych.

TVP Info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz