Estymator: niewielka przewaga Dudy nad kontrkandydatami w razie II tury [SONDAŻ]

Andrzej Duda co prawda wygrałby wybory prezydenckie w drugiej turze, ale jego przewaga nad głównymi kontrkandydatami jest niewielka – wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl.

We wtorek opublikowano wyniki nowego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Wynika z niego, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się na początku czerwca, to wygrałby w nich urzędujący prezydent Andrzej Duda, mogąc liczyć na 43,1 proc. poparcia, czyli o 1,7 pkt. proc. mniej w porównaniu z poprzednim badaniem. W drugiej turze spotkałby się z kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim, który ma poparcie 25,3 proc. ankietowanych (wzrost o 3,2 pkt. proc.).

Przeczytaj: Kolejny sondaż wskazuje na drugą turę wyborów prezydenckich

Trzecie miejsce w sondażu zajął Szymon Hołownia (14,4 proc., wzrost o 0,3 pkt. proc.). Kolejne miejsce zajmuje poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, który notuje wzrost poparcie (o 1,8 pkt. proc., do 7,4 proc.). Na lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza chciałoby głosować 6,8 proc. respondentów (spadek o 2,4 pkt proc.), a na eurposła Lewicy Roberta Biedronia – 2,6 proc. (spadek o 0,5 pkt proc.).

 

Estymator sprawdził też, jak mogłyby wyglądać wyniki drugiej tury wyborów, w trzech wariantach. W pierwszym sprawdzono możliwość, w której Andrzej Duda spotkałby się z Szymonem Hołownią. W takim wariancie urzędujący prezydent wygrywa, ale bardzo małą większością głosów: 50,4 proc. do 49,6 proc. Niewiele lepszy rezultat prezydent uzyskałby w przypadku rywalizowania z liderem PSL – zwyciężyłby stosunkiem głosów 50,9:49,1 proc.

W trzecim wariancie sprawdzono, jak mogłoby zakończyć się starcie Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim. W tym przypadku obecny prezydent odnosi relatywnie najwyraźniejsze zwycięstwo: 51,1 proc. wobec 48,9 proc. w przypadku kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Należy zaznaczyć, że nie w opublikowanych wynikach nie ma informacji na temat ewentualnego wyniku II tury w przypadku rywalizacji Duda-Bosak, choć kandydat Konfederacji kolejny raz notuje lepszy wynik niż lider ludowców.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 61 proc., czyli o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu).

Sondaż przeprowadzono w dniach 3–4 czerwca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jakiego kandydata.

Czytaj także: IBRiS: 15 pkt. proc. przewagi Dudy nad Trzaskowskim [SONDAŻ]

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply