Kampania społeczna informująca o szkodliwości palenia, opracowana przy wsparciu Moskiewskiej Dumy Miejskiej (MDM), skłoniła ok. 10 proc. palących mieszkańców Moskwy do rzucenia tego szkodliwego nałogu – poinformowała przewodnicząca Komisji MDM do spraw Ochrony Zdrowia i Zdrowia Społeczeństwa Ludmiła Stebenkowa.

Kampania “Rzuć palenie dzisiaj”, w ramach której zaprezentowano słynny filmik “Gąbka”, trwała od listopada 2009 do stycznia 2010. W klipie można usłyszeć, że “płuca palacza przypominają gąbkę, pełną rakotwórczych substancji smolistych”. Na ekranie widać, jak z płuc palacza, upodobnionych do gąbki, wyciśnięto 150 militrów czarnej smoły, zgromadzonej w nich w ciągu roku. Reklamę emitowano w telewizji, plakaty zostały rozklejone w metrze i na tablicach reklamowych.

Według danych Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej, ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że reklama zmusiła ich do refleksji, a 7 proc. ankietowanych samo rzuciło palenie po jej obejrzeniu” – poinformowała Stebenkowa podczas otwartej rozprawy zatytułowanej “O najpilniejszych środkach w walce z paleniem w mieście Moskwie”.

Poinformowała też, że mer Moskwy Jurij Łużkow zlecił utworzenie grupy roboczej, która zajęłaby się opracowaniem strategii ograniczenia palenia w Moskwie. “Mer podjął decyzję o zakazie palenia na terytorium merostwa. Należy wprowadzić podobne zakazy wszędzie” – dodała Stebenkowa.

Pokreśliła jednocześnie, że zasady te powinny zostać rozpowszechnione w pierwszej kolejności w instytucjach służby zdrowia i budynkach przeznaczenia socjalnego. “Proponuję zwrócić się do departamentu rynku konsumenckiego o utworzenie dwóch-trzech kawiarni, w pełni wolnych od dymu” – ogłosiła przewodnicząca komisji.

Strebenkowa zaproponowała również przeprowadzenie 1 czerwca, w Światowym Dniu Ochrony Dzieci, kampanię reklamową mającą na celu ochronę dzieci przed biernym paleniem.

Według danych Departamentu Ochrony Zdrowia stolicy, obecnie odsetek palaczy wśród mężczyzn wynosi 60 proc. ogółu mężczyzn mieszkających w Moskwie, a wśród kobiet – ok. 30 proc. Dodatkowo, zatruciem produktami spalania tytoniu zagrożony jest nie tylko sam palacz, ale też wszyscy znajdujący się w jego bezpośrednim otoczeniu. W materiałach mówiących o szkodliwości palenia, przygotowanych do rozprawy, mowa o tym, że palenie bierne zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc o 20-30 proc.

Magdalena Superson/lenta.ru/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply