Premier Natalia Gavrilita powiedziała we wtorek, że Mołdawia prowadzi obecnie intensywne negocjacje z rosyjskim państwowym koncernem Gazprom w sprawie przedłużenia kontraktu na dostawy gazu, ale rozważa również kilka możliwości dostaw gazu od innych krajów europejskich. Wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu odwiedził Polskę, aby rozmawiać o potencjalnych dostawach gazu.

Wicepremier Spinu jest w Polsce, minister spraw zagranicznych Nicu Popescu odwiedza kilka innych państw, aby znaleźć rozwiązanie problemu gazowego – oświadczyła, cytowana we wtorek przez portal Balkan Insight. Spinu przebywał w Polsce w dniach 18-19 października.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W środę Spinu poinformował na Facebooku, że w czasie swojej wizyty spotkał się między innymi z przedstawicielami KPRM, wiceprezesem PGNiG, a także z prezesem zarządu GAZ-SYSTEM.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Gazprom próbuje wynegocjować podwyżkę cen. Jest mało prawdopodobne, abyśmy uzyskali poprzednie ceny” – zaznacza premier Gavrilita.

Zobacz także: Kolejne kłopoty z gazem na Ukrainie

Gazprom przedłużył dotychczasowy kontrakt na dostawy gazu z Mołdawią do końca października, ale już podniósł cenę do 790 USD za metr sześcienny. Do tej pory średnia cena płacona przez Mołdawię w 2021 r. za rosyjski gaz wynosiła około 200 dolarów za metr sześcienny – zwraca uwagę Balkan Insight.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Spinu ogłosił w ubiegłym tygodniu, że Mołdawia wchodzi w „tryb alarmowy”. Oświadczył, że rząd podjął decyzję o przejściu na spalanie ropy naftowej do celów grzewczych. Będzie ona pobierana z rezerw państwowych.

Zobacz także: Ceny gazu biją kolejne rekordy

balkaninsight.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz