„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. Czwarta fala, jeżeli się pojawi, nie będzie już miała takich rozmiarów” – powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że kolejny rok szkolny powinien zacząć się od września.

Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. Nowy rok szkolny powinien się rozpocząć normalnie od września. Czwarta fala, jeżeli się pojawi, to ze względu na zbudowaną odporność oraz dzięki programowi szczepień nie będzie już miała takich rozmiarów jak fale poprzednie. Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii – oświadczył Niedzielski cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Minister został zapytany, czy już nigdy nie wrócimy do czasów sprzed pandemii. „W pewnym sen­sie nie wrócimy. Dziś społeczeństwa, nie tylko polskie, mają dużo większą świadomość zagrożeń epidemicznych niż jeszcze rok temu. Tu chodzi o na­szą odpowiedź na pewne zagrożenia, w tym szczególnie te epidemiczne. Ona będzie po prostu inna” – odpowiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef resortu zdrowia wyraził opinię, że gdy „dowiemy się o jakimś nowym wirusie, który pojawił się gdzieś na świecie, to będziemy reagowali o wiele bardziej zdecydowanie”.

„Szybciej będziemy wprowadzali różnego rodzaju środki bezpieczeństwa i ograniczenia. Także dlatego, że tych zagrożeń w ko­lejnych latach będzie coraz więcej” – dodał.

Minister został zapytany, dlaczego uważa, że zagrożeń będzie coraz więcej. „Zmiana już się dokonała. Mówimy potocznie o kolejnych falach koro­nawirusa, ale w istocie są to już tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami. Ko­lejne wersje wirusa mogą się wyrwać spod kontroli, niekoniecznie muszą poddawać się działaniu szczepionek, niekoniecznie muszą w ten sam spo­sób zakażać, mogą też mieć różną śmiertelność” – powiedział.

„Nie chce powiedzieć, że nigdy nie wró­cimy do stylu życia sprzed pandemii” – powiedział Niedzielski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Dworczyk: W ciągu ostatnich 7 dni wykonaliśmy milion szczepień. Cel udało się zrealizować

„Na pewno jednak będziemy żyli w atmosferze większego zagrożenia. Ten dżin w postaci koronawirusa nie znik­nie w najbliższym czasie. Będzie miał kolejne mutacje. Miejmy nadzieję, że uda nam się sprowadzić zagrożenie do poziomu, który prezentuje grypa” – powiedział.

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz