Ukraińskie media obiegły zdjęcia billboardu skierowanego przeciw podpalaczom traw, który pojawił się w obwodzie dniepropietrowskim. Zdaniem niektórych plakat jest „homofobiczny”.

O billboardzie, który pojawił się we wsi Orłowszczyna w obwodzie dniepropietrowskim, napisał w sobotę portal Informator. Na plakacie widać dwóch obejmujących się mężczyzn i napis „Podpalacze trawy”. Mimo iż billboard nie zawiera żadnych wyjaśnień, dlaczego tak przedstawiono osoby wypalające trawy, portal uznał go za „homofobiczny” podobnie jak inne ukraińskie media, m.in. Focus.ua, Obozrevatel czy Siegodnia.

W niedzielę okazało się, że billboard został zamówiony przez ekoaktywistę Wiaczesława Horobca. Na swojej stronie na Facebooku Horobeć wyjaśnił, że mężczyźni na plakacie to „dwaj przyjaciele zmęczeni po podpaleniu trawy”. Tych, których billboard oburzył, ekoaktywista nazwał „homosiami, homofilami i sorosiętami [od nazwiska George’a Sorosa – red.]”.

Horobeć wskazywał też, że dostał powiadomienie z Facebooka, iż dokuczanie Kościołowi prawosławnemu jest dopuszczalne ze względu na swobodę słowa, podczas gdy takie same działania wobec homoseksualistów są uznawane za „mowę nienawiści”.

Wiosenne wypalanie traw również na Ukrainie jest plagą. Kilka dni temu BBC Ukraine podawało, że ukraińscy strażacy otrzymują czasem około 100 powiadomień dziennie o takich przypadkach. W ubiegłym roku wiosenne pożary na Ukrainie spowodowały miliardowe straty.

Sondaż ośrodka Pew Research Center „Opinia publiczna w Europie trzydzieści lat po komunizmie” wykazał, że społeczeństwo ukraińskie wykazuje konserwatywny stosunek wobec homoseksualizmu. 14% respondentów stwierdziło, że osoby LGBT powinny być akceptowane przez społeczeństwo. Przeciwnego zdania było 69% badanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Homoseksualiści i transseksualiści manifestowali w Kijowie [+FOTO]

Kresy.pl / dp.informator.ua / ngo.zt.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz