Potrzebujemy bliższej integracji z Białorusią i realizacji całego potencjału umowy o państwie związkowym, w tym w dziedzinie gospodarki, włącznie ze wspólną walutą – oświadczył w poniedziałek wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Integracja powinna być pogłębiana, bo nie ma alternatywy – powiedział Miedwiediew cytowany przez agencję „Tass”. Wyraził opinię, że jest to „korzystne dla obu stron”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Miedwiediew wskazał, że władze Białorusi powinny najpierw „znormalizować sytuację wewnątrz kraju”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W sierpniu na Białorusi rozpoczęły się wielomiesięczne protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Moskwa poparła wówczas Aleksandra Łukaszenkę.

„W swoim czasie nasi białoruscy partnerzy zarzucali nam, że na nich naciskamy, coś chcemy przyspieszyć. Ale nie, my nie naciskamy, po prostu uważamy, że jest to w naszym interesie” – powiedział Miedwiediew.

Miedwiediew deklarował w grudniu 2008 roku, jeszcze jako premier Rosji, że warunkiem dalszego wsparcia gospodarczego ze strony Moskwy, jest zgoda Białorusi na pogłębienie integracji oraz realizację umowy o państwie związkowym z 1999 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wedle przeprowadzonego w styczniu sondażu przeprowadzonego przez Białoruską Pracownię Analityczną zaledwie 1,4 proc. Białorusinów opowiada się za wstąpieniem Białorusi w skład Federacji Rosyjskiej. Większość społeczeństwa opowiada się za sojuszem z Rosją, ale pod warunkiem zachowania suwerenności.

75 proc. respondentów chce przyjaźni z Rosją i otwartych granic, bez obowiązku wizowego i służby celnej, ale przy zachowaniu niepodległości.

Zobacz także: W Mińsku znów protestowano przeciwko integracji z Rosją

tass.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz