Media: KTO Rosomak w peruwiańskim przetargu

Doniesienia medialne wskazują, że resort obrony Peru otrzymał pięć ofert w programie kołowych transporterów opancerzonych. Jedną z nich jest KTO Rosomak.

Południowoamerykański serwis SA Defensa podał w piątek, że resort obrony Peru autoryzował rozpoczęcie programu zakupu nowych kołowych transporterów opancerzonych w układzie napędowym 8×8. KTO Rosomak miał się znaleźć wśród pięciu ofert.

Zwycięzca przetargu dostarczy 30 kołowych transporterów opancerzonych 8×8 w wersji bazowej (do transportu żołnierzy). Budżet zamówienia wynosi 60 mln dolarów (252,11 mln zł).

Pozostałe oferty to: K808 (KW2) oferowany przez południowokoreańską Hyundai Rotem, LAV III oferowany przez kanadyjską General Dynamics Land Systems-Canada (GDLS-C), Pars III oferowany przez turecką FNSS Savunma Sistemleri oraz Arma oferowany przez turecką Otokar Automativ (część Koç Group).

Wcześniejsze doniesienia medialne wskazywały, że władze Peru już wybrały ofertę z 99 K808 (KW2) za ok. 190 mln dolarów (798,34 mln zł).

Przypomnijmy, że z końcem września ubiegłego roku wszedł w życie aneks do umowy przedłużający do 31.12.2028 r. okres obowiązywania licencji na produkcję i sprzedaż nowych Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak.

Fińska spółka Patria jest konstruktorem modułowego wozu opancerzonego AMV. Pojazd został wybrany w 2002 r. w przetargu na kołowe transportery opancerzone. Otrzymał w Polsce nazwę Rosomak. „Zakłady w Siemianowicach wyprodukowały prawie 900 wozów, które świetnie się sprawdziły na różnych teatrach działań, uczestniczyły w misjach. Wóz jest tak dobry m.in. dzięki temu, że polscy inżynierowie wprowadzili do niego kilkaset zmian na podstawie doświadczeń naszych żołnierzy na misjach i w kraju” – mówił w sierpniu prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Nasza redakcja skontaktowała się w ubiegłym roku z firmą Patria w sprawie ograniczonej licencji dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

„Bardzo cenimy sobie wieloletnią współpracę z Rosomakiem (spółką PGZ) i oczywiście z przyjemnością kontynuowalibyśmy, a nawet zintensyfikowali współpracę w przyszłości. Pozostajemy zaangażowani we wspieranie i dalszy rozwój KTO Rosomak w Polsce i oczywiście jesteśmy bardziej niż zainteresowani oferowaniem Polsce również naszego BWP nowej generacji Patria AMVxp 8×8, który został niedawno zamówiony przez Słowację. Również w przypadku Patria AMVxp cieszymy się, że naszym partnerem strategicznym jest Rosomak” – poinformowała służba prasowa firmy.

„W naszych ambicjach partnerskich z Rosomakiem nie tylko zajmujemy się zwiększonym potencjałem polskiego rynku, ale także rozważamy sposoby na wykorzystanie Rosomaka jako rozwiązania dla kilku międzynarodowych możliwości. Oczywiście możliwości eksportu międzynarodowego są zawsze uzależnione od przyznania licencji eksportowych przez właściwe organy rządowe. Oczywiście ściśle współpracujemy, aby ułatwić eksport, gdzie tylko możemy. Jest rzeczą oczywistą, że z radością przyjęlibyśmy, gdyby Patria/Rosomak mogła być w przyszłości głównym dostawcą na potrzeby polskich BWP, co umożliwiłoby nawet poszerzenie współpracy między naszymi firmami” – dodano.

Zobacz także: Zełenski: Polska dostarczy Ukrainie 200 Rosomaków

zbiam.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply