Przy okazji ćwiczenia Dragon-21 swój sprzęt i uzbrojenie zaprezentowała PGZ. Pokazano m.in. NPBWP Borsuk, prace nad którym „są już na ostatniej prostej”, a także armatę 35 mm AG-35 na podwoziu Jelcz i KTO Rosomak.

Podczas obecnej edycji ćwiczenia Dragon-21 jedną z głównych lokalizacji jest Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie ćwiczą pododdziały 18 Dywizji Zmechanizowanej. Przy tej okazji swoje uzbrojenie i sprzęt zaprezentowała Polska Grupa Zbrojeniowa, która wyposaża tę nowo tworzoną dywizję.

Według oficjalnego komunikatu PGZ, głównym punktem prezentacji przygotowanego przez spółkę sprzętu, był dynamiczny pokaz możliwości nowego pływającego bojowego wozu piechoty (NPBWP) Borsuk, powstającego w Hucie Stalowa Wola. Obecny był szef MON Mariusz Błaszczak, a także kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP, na czele z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmundem T. Andrzejczakiem.

 

Szef PGZ, Sebastian Chwałek zaznacza, że „prace nad NPBWP Borsuk są już na ostatniej prostej” i liczy, iż wkrótce rozpocznie się negocjowanie warunków umowy na dostawę tego sprzętu do Sił Zbrojnych RP.

Spółka udostępniła też film z prezentacją pojazdu NBPWP Borsuk:

Zobacz także: Huta Stalowa Wola przedstawiła nowe nagrania Bojowego Pływającego Wozu Piechoty „Borsuk”

Ponadto, uczestnicy pokazu mieli też okazję zobaczyć m.in. armatę 35 mm AG-35 w wersji posadowionej na Jelczu – to propozycja PIT-RADWAR S.A., a także: KTO Rosomak (propozycja Rosomak S.A.), LUZES V/D (propozycja WCBKT S.A.),z strzelnicę kontenerową Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.

Z kolei w części statycznej gościom zaprezentowano m.in. sterowany przeciwpancerny i przeciwtransportowy ładunek wybuchowy Tulipan od bydgoskiej Belmy, gamę granatów i amunicji różnych typów z Zakładów Metalowych Dezamet S.A. oraz różne wersje karabinka MSBS Grot, pistolety VIS 100 i P-99 AS 7 oferowane przez radomską Fabrykę Broni. Maskpol pokazał kamizelki i hełmy kuloodporne, maski przeciwgazowe i umundurowaniem, a zakłady Mesko – przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, przeciwpancerny pocisk kierowany Spike, rakiety Feniks i NLPR oraz różne typy amunicji precyzyjnego rażenia z zakładów. PCO zaprezentowało przyrządy termo- i noktowizyjne. Pokazano również autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych z zamontowanym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z ZM Tarnów.

NBPWP BORSUK został opracowany przez konsorcjum, którego liderem jest HSW S.A. HSW S.A. przeprowadziła próby poligonowe Borsuka z systemem wieżowym ZSSW-30. Projekt współfinansowany przez NCBR ze środków przewidzianych na badania i rozwój w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, badania „Borsuka” miały charakter poznawczy i były pierwszą poligonową weryfikacją przyjętych dla tego systemu założeń. Wyniki badań nie są jawne. Obecnie, realizowane są czynności związane z oceną przeprowadzonych badań i ich wpływu na konfigurację sprzętu wojskowego.

Program o kryptonimie „Borsuk” startował w połowie minionej dekady, pod egidą HSW. Wówczas w wojskach zmechanizowanych RP nadal wykorzystywano 1,3 tys. starych BWP konstrukcji rosyjskiej.

pgz.pl / twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply