Sędziowie ONZ ds. zbrodni wojennych podtrzymali we wtorek wyrok dożywocia za ludobójstwo dla byłego dowódcy wojskowego bośniackich Serbów Ratko Mladicia – podała agencja Reutera.

78-letni obecnie Mladić dowodził siłami bośniackich Serbów podczas wojny w Bośni w latach 1992-95. Poszukiwany przez Trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze ukrywał się przez 16 lat, zanim został wydany przez serbskie władze w maju 2011 roku. Został skazany w 2017 roku za ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, w tym terroryzowanie ludności cywilnej stolicy Bośni, Sarajewa, podczas 43-miesięcznego oblężenia miasta oraz zabójstwa ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców wziętych do niewoli w Srebrenicy w 1995 roku.

We wtorek Mechanizm Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych w Hadze odrzucił jego apelację.

Izba apelacyjna “odrzuca apelację Mladicia w całości…, odrzuca apelację prokuratury w całości…, potwierdza wyrok dożywotniego pozbawienia wolności nałożony na Mladicia przez izbę procesową” – powiedziała sędzia przewodnicząca Prisca Nyambe cytowana przez agencję Reutera.

Mladić, który stał się znany jako „rzeźnik Bałkanów”, domagał się uniewinnienia.

„Jego nazwisko powinno znaleźć się na liście najbardziej zdeprawowanych i barbarzyńskich postaci w historii” – powiedział po werdykcie prokurator generalny trybunału Serge Brammertz.

Jak pisze Reuters, wielu Serbów nadal uważa Mladicia za bohatera, a nie przestępcę. Przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik, który obecnie przewodniczy Prezydium Bośni i Hercegowiny, potępił dzisiejszy wyrok mówiąc o “próbie stworzenia mitu o ludobójstwie, które nigdy nie miało miejsca”.

Innym sądzonym przez Trybunał ds. dawnej Jugosławii był dawny przywódca Jugosławii Slobodan Milosević. Wydany przez nowe, opozycyjne wobec niego władze Jugosławii w czerwcu 2001 roku również został oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Bronił się sam. Po pięciu latach procesu zmarł w celi.

CZYTAJ TAKŻE: Radovan Karadžić spędzi resztę życia w brytyjskim więzieniu

Kresy.pl / reuters.com / dpa-international.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply