Uchwała w sprawie uczczenia Marii Mireckiej-Loryś została przyjęta przez aklamację.

Maria Eleonora Loryś (Maria Mirecka-Loryś) przed wybuchem II wojny światowej była działaczką lwowskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Była komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, a także kapitanem Armii Krajowej. Po wojnie została zmuszona do emigracji, jednak aktywnie działała na rzecz Polonii. Była szczególnie zaangażowana w pomoc dla Polaków na wschodzie. Od lat aktywnie współpracuje m.in. ze Światowym Kongresem Kresowian, a także z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi z terenu województwa podkarpackiego i Stalowej Woli.

Jej patriotyczne wychowanie i służba wolnej Polsce, najpierw w konspiracji, potem przez lata na uchodźstwie i po 1989 roku na emigracji stało się inspiracją do powstania dwóch filmów dokumentalnych „Szkic do życiorysu” i „ Nie tylko pamięć pozostała” autorstwa red. Ewy Szakalickiej.

W uchwale napisano m.in. – “W 100. rocznicę jej urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie wyrazić uznanie dla niezwykłej patriotki pani Marii Mireckiej-Loryś i podziękować jej za ogromny wkład w walkę o niepodległość Ojczyzny i nieustanną troskę o Polaków na całym świecie”.

Wpolityce.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply