W tym roku przypada 500 rocznica bitwy pod Orszą, jednej z największych bitew rozegranych w XVI-wiecznej Europie. Był to największy triumf armii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej od czasu bitwy pod Grunwaldem. Sejm Litwy ustanowił 2014 rok Rokiem Bitwy pod Orszą.

Bitwa pod Orszą, która rozegrała się 8 września 1514 roku, była zarazem największym triumfem armii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej nad Wielkim Księstwem Moskiewskim.

W 1512 roku wielki książę moskiewski Wasyl III rozpoczął wojnę z Polską i Litwą pod pretekstem niewłaściwego traktowania jego siostry Heleny, wdowy po królu Polski Aleksandrze Jagiellończyku. Wasyl III liczył na to, że w wyniku tej wojny osiągnie znaczne zdobycze terytorialne na zachodzie, głównie kosztem słabszej Litwy. Wojna trwała długo, aż w końcu król Zygmunt wprowadził do walki na wschodzie siły polskie.

8 września 1514 roku, nieopodal miejscowości Orsza, będącej węzłem drogowym Bramy Smoleńskiej, spotkały się armie litewsko-polska i moskiewska. Siłami litewsko-polskimi dowodził książę Konstanty Ostrogski. Miał on do dyspozycji zaledwie 26 000 żołnierzy. Litwinom przewodził Jerzy Radziwiłł, Polakom zaś – Janusz Świerczowski. Przewaga liczebna sił moskiewskich była znaczna, gdyż dowódca moskiewski Iwan Czeladin miał pod swoją komendą około 80 000 żołnierzy. Armia Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej pokonały armię Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.

Ważnym artefaktem, dzięki któremu nie znika pamięć o bitwie, jest eksponowany w Muzeum Narodowym w Warszawie obraz nieznanego autora “Bitwa pod Orszą”. Na dziele widnieje pole walki i są przedstawieni uczestnicy bitwy. Jest to jedyne dzieło tego typu w polskim malarstwie renesansowym. Obraz “Bitwa pod Orszą” powstał prawdopodobnie w latach 1520-1534.

Z okazji 500 rocznicy w dniach od 28 do 29 czerwca br. w Warszawie został zorganizowany piknik rycerski pod nazwą “Orsza 500 lat”. Organizatorem pikniku był Związek Towarzystw Gimnastycznych “Sokół” w Polsce wraz z warszawską Dzielnicą Wola. Podczas pikniku uczestnikom dostarczono wiele atrakcji, między innymi: inscenizacje bitew pod Orszą oraz pod Płonką, międzynarodowy turniej łuczników konnych, konkurs militarii, turniej szabli, pokaz łuczników konnych, prezentacja międzynarodowych grup odtwórstwa historycznego.

Na Litwie zaś z okazji obchodzonego Roku Bitwy pod Orszą, został wydany jubileuszowy medal. Na awersie medalu, czyli na ważniejszej stronie, jest przedstawiona rzymska bogini zwycięstwa Wiktoria, która się znajduje wsród trofejów zwycięstwa, zbroi i flag. Natomiast na rewersie, zawierającego treści uzupełniające, zostało przedstawione pole walki, na którym armia litewsko-polska zwycięża armię Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.

8 września br. Bank Litwy odda do obiegu okolicznościową monetę. Nakład emisji danej monety – 3 tysiące sztuk. Nabyć je można będzie w kasie Banku Litwy w Wilnie na ul. Totorių 2/8 i ul. Žirmūnų 151, a także w Kownie na ul. Maironio 25.

Z okazji rocznicy ma być wydany również znaczek pocztowy. Planowana jest także międzynarodowa konferencja historyków pod tytułem “1514 rok Bitwa pod Orszą: zwycięstwo militarne i jego oznaki”. Ma również powstać filmik o Bitwie pod Orszą.

29 września br. na placu Katedralnym przy Pałacu Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego w Wilnie odbędzie się inscenizacja pod tytułem “Powitanie zwycięskiego władcy”.

W Kownie na obchody 500 rocznicy Bitwy pod Orszą, 3 września br. została otwarta wystawa pod tytułem “Orsza-500”. Wystawa została zorganizowana przez Litewskie Muzeum Sztuki , Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego i Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego w Kownie. W niedzielę, 7 września br., w kościele Św. Jerzego Męczennika w Kownie odbędzie się uroczysta msza święta. Po mszy świętej odbędzie się konferencja pod tytułem “Perkūno galia Lietuvos Heraklio rankose 1514 m. Pergalei prie Oršos atminti”.

Wilnoteka.lt

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jan53
    jan53 :

    Sukces jak zwykle ma wielu ojcow.Wystarczy poczytać białoruskie portale i gazety i będzie wiadomo kto wygral te wojn – oczywiście Bialorus.Szkoda ze w Polsce na ten temat prawie się nie pisze.Widac jeszcze sporo bolszewi i jej potomkow jest we władzach którym taka rocznica przeszkadza.A tak na marginesie,jezeli te nasze “elity”nie zareagują we wlasciwy sposób na nacjonalizm i debilizm litvusow,Bialorusinow czy banderowcow,to i tak będziemy mieli u swych granic nacjonalizm w wydaniu III Rzeszy,bo wszystkie te państwa były i sa z charakteru narodowego typowo kolaboranckie.Tak ze czy kacap,litvus,banderowiec to jedna cholera.A na nich zaczyna wzorować się w coraz większym stopniu nacjonalizm białoruski bo taki tez istnieje,tyle ze Backa trzyma ich twarda reka.Kiedys dwa czy trzy lata temu sam przyznal ze większym zagrozeniem dla Bialorusi sa jej obywatele niż mniejszości tam mieszkające.