Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził w wywiadzie dla arabskiej wersji kanału Russia Today, że dostarczanie Ukrainie uzbrojenia, które może doprowadzić do ostrzału terytorium rosyjskiego, będzie krokiem w kierunku „nieakceptowalnej eskalacji”.

Ławrow wyraził nadzieję, że na Zachodzie pozostało “jeszcze kilku trzeźwo myślących ludzi”.

“Wielokrotnie już mówiliśmy, że nasi zachodni koledzy po prostu postanowili wykorzystać Wołodymyra Zełenskiego i wszystkich obywateli Ukrainy do ostatniego, aby zadać nam maksymalne szkody, aby pokonać Rosję na polu bitwy. O tym otwarcie dyskutuje się w Waszyngtonie, Berlinie, Londynie, zwłaszcza w Warszawie. W Polsce generalnie proponowano zniszczenie świata rosyjskiego jako ‘guza nowotworowego na ciele ludzkości'” – stwierdził Ławrow.

“Reuters” donosi, że Waszyngton prowadzi rozmowy z Kijowem na temat niebezpieczeństwa eskalacji, jeśli Ukraina uderzy na cele na terytorium rosyjskim.

“Zakulisowe dyskusje, które są bardzo drażliwe i nie były wcześniej zgłaszane, nie nakładają wyraźnych ograniczeń geograficznych na użycie broni dostarczanej siłom ukraińskim. Jednak rozmowy miały na celu wspólne zrozumienie ryzyka eskalacji”, przekazało agencji trzech amerykańskich urzędników i źródła dyplomatyczne.

CZYTAJ TAKŻE: Die Zeit: W NATO jest milcząca zgoda, że Ukraina nie dostanie pewnych rodzajów broni

Jak informowaliśmy, USA przygotowują się do zatwierdzenia dostaw systemów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu na Ukrainę, decyzja może zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu. Chodzi o systemy MLRS i HIMARS, o które Ukraińcy proszą od miesięcy.

Przypomnijmy, że przedstawiciele ukraińskich władz i wojska od dłuższego czasu mówią otwarcie, że oczekują od Zachodu, a szczególnie od Stanów Zjednoczonych, zgody na dostarczanie na Ukrainę systemów artylerii dalekiego zasięgu. Wymieniają w tym kontekście wprost ciężki systemy MLRS na podwoziu gąsienicowym, a także HIMARS, na podwoziu kołowym. Należy zaznaczyć, że oba systemy wykorzystują w dużym stopniu te same typy amunicji.

Przeczytaj: Zełenski oczekuje zgody na dostarczanie Ukrainie systemów artylerii rakietowej MLRS

Czytaj także: Załużny: Ukraina oczekuje broni dalekiego zasięgu

Jak informowaliśmy, według Politico, ukraińscy urzędnicy rządowi od miesięcy proszą Amerykanów, by przysłali im wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej MLRS. W rozmowie z portalem trzy osoby znające kulisy sprawy twierdziły, że Ukraińcy są zaniepokojeni tym, że Biały Dom wstrzymuje dostarczenie tej broni na Ukrainę, obawiając się, że może ona zostać wykorzystana do ataków na cele na terytorium Rosji, rozszerzając i przedłużając konflikt. Tym bardziej, że Ukraińcy prowadzili już tego rodzaju ataki.

Zaznaczono też, że Stany Zjednoczone „po cichu” dostarczyły Ukraińcom stare, poradzieckie systemy artylerii rakietowej z zapasów swoich sojuszników, którzy wciąż nimi dysponowali. Jednak władze w Kijowe chcą „potężniejszych systemów amerykańskich”, żeby powstrzymać postępu Rosjan w Donbasie. W Białym Domu są natomiast obawy, że wysłanie MLRS lub kołowych odpowiedników, HIMARS, może zostać potraktowane przez Kreml jako eskalacja, gdyż chodzi o broń o większej sile i większym zasięgu (do 300 km), niż stare systemy z czasów radzieckich.

Czytaj więcej: Politico: Biały Dom wstrzymuje się z wysłaniem artylerii rakietowej na Ukrainę

Ponadto, źródła CNN twierdzą, że również Wielka Brytania rozważa możliwość wysłania na Ukrainę systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu. Brytyjczycy są skłonni zrobić to w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi.

Dodajmy, że również głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny twierdził, że ukraińska armia musi koniecznie dostać wymienione systemy artylerii rakietowej. Także szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba mówił, że najpotrzebniejsze obecnie są wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej (MLRS).

Na początku maja br. rzecznik Pentagonu John Kirby zaprzeczył doniesieniom o tym, jakoby USA dostarczały na Ukrainę systemy artylerii rakietowej HIMARS. Wcześniej podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w jednym z wywiadów potwierdziła, że USA dostarczają już systemy MLRS w ramach ostatniego pakietu pomocy wojskowej. „Ponadto obecnie współpracujemy z innymi sojusznikami w NATO, aby wyposażyć Ukrainę w więcej systemów reaktywnych” – dodawała. W kontekście innych, w tym późniejszych informacji można przypuszczać, że mogła mieć na myśli przekazywanie Ukraińcom starych, poradzieckich systemów przez sojuszników USA w ramach NATO.

Kresy.pl / mid.ru / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply