Ukraina oczekuje, że partnerzy międzynarodowi dostarczą broń zdolną do rażenia celów z większych odległości – napisał na Telegramie głównodowodzący ukraińskiej armii Walerij Załużny.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny poinformował w czwartek na Telegramie, że Ukraina oczekuje, że partnerzy międzynarodowi dostarczą broń zdolną do rażenia celów z większych odległości.

„To dla nas bardzo trudne, ale stoimy. Walczymy o każdy odcinek linii frontu, o każdą osadę. Zachodnia broń i sprzęt pomagają nam wypędzić wroga z naszej ziemi. Jednocześnie bardzo potrzebujemy broni, która byłaby w stanie uderzyć wroga z większych odległości. A tego nie wolno opóźniać, ponieważ cenę opóźnienia mierzy się życiem naszych ludzi którzy chronili świat przed <rusizmem>” – ogłosił.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W sobotę z wizytą na Ukrainie przebywał premier Portugalii, Antonio Costa. Wystąpił w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Zełenski wyraził oczekiwanie, że podczas spotkania online ministrów obrony 40 państw świata zapadnie decyzja o dostarczaniu Ukrainie amerykańskich systemów artylerii rakietowej MLRS.

„Takie spotkania to już pozytywny rezultat… Spodziewamy się pozytywu [pozytywnej decyzji – red.] w kwestii dostarczania MLRS” – powiedział prezydent Ukrainy. „Nie mam żadnych tajemnic. Zwracamy się do wszystkich krajów o dostarczenie systemów MLRS, dzięki którym Ukraina będzie mogła zyskać inicjatywę i wyzwolić swoje terytorium”dodał.

Według Politico, ukraińscy urzędnicy rządowi od miesięcy proszą Amerykanów, by przysłali im wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej MLRS. W rozmowie z portalem trzy osoby znające kulisy sprawy mówią, że Ukraińcy są zaniepokojeni tym, że Biały Dom wstrzymuje dostarczenie tej broni na Ukrainę, obawiając się, że broń ta może zostać wykorzystana do ataków na cele na terytorium Rosji, rozszerzając i przedłużając konflikt.

Anonimowy urzędnik Białego Domu powiedział Politico, że USA i Ukraina wciąż prowadzą „aktywną dyskusję” na temat tej broni. Zaznacza zarazem, że mimo wielkich nakładów finansowych na pomoc po stronie amerykańskiej, nie wszystko, o co Kijów prosi, można szybko przysłać. Według tego oficjela, Waszyngton musi decydować, co aktualnie będzie najkorzystniejsze przy dostępnych środkach finansowych. W ostatnim czasie uznano, że bardziej efektywne będzie wysłanie 90 haubic M777 wraz z amunicją, niż „znacznie mniejszej liczby MLRS”.

Zasięg MLRS to ponad 64 km. Ponadto, każda z wyrzutni może zostać wyposażona w jeden lub dwa moduły z taktycznymi rakietami precyzyjnego rażenia ATACMS o zasięgu ponad 160 km.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz