Choć główne obchody rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej odbyły się w sobotę w Grodnie, w niedzielę środowiska opozycyjne urządziły obchody także w Mińsku.

Opozycjoniści zdecydowali się przenieść główne obchody „Dnia Woli” do Grodna, uznali bowiem, że lokalizacje proponowane przez władze Mińska nie odpowiadają charakterowi imprezy. Niemniej w niedzielę także w białoruskiej stolicy odbyła się impreza upamiętniająca pierwszą białoruską proklamację państwową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podobnie jak w Grodnie, także w Mińsku proklamację BRL uczczono poprzez koncert, który rozpoczął się o godzinie 13. Na rozpoczęcie odczytano jedną historycznych uchwał związanych z powołaniem BRL. Na scenie ustawionej na Skwerze Kijowskim wystąpiły zespoły: Niahaj, KaS, Wodar, RSP, NRM i Daj Darogu. Ten ostatni występował dzień wcześniej na okolicznościowym koncercie w Grodnie.

Całej imprezie towarzyszyło kilka kramów z jedzeniem, książkami i gadżetami. Osobne namioty ustawiły poszczególne partie i ruchy opozycyjne organizujące obchody. Ich działacze prowadzili zbiórkę pieniędzy by pokryć koszty organizacji koncertu w wysokości 14 tys. rubli białoruskich. Do dnia koncertu udało im się zebrać 3 tys. rubli. Zbiórka ma być kontynuowana przez kolejne 10 dni. Łącznie na koncercie zebrało się około tysiąca osób.

Na imprezie pojawili się lider ruchu „O wolność” Jurij Gubarewicz, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Witalij Rymaszewskij i Olga Kowalkowa, przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Białorusi „Hramada” Igor Borysow, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Nikołaj Kozłow. W wystąpieniach zebranych przewijał się temat związany z propozycjami Rosji głębszej integracji z Białorusią w ramach tworzonego przez nie Państwa Związkowego.  Cztery osoby zostały zatrzymane przez milicjantów, w tym jeden z występujących działaczy opozycyjnych Żmicer Daszkiewicz. Na Scenie wywieszono transparent z napisem „Niech żyje wolna i niezależna Białoruś”. Zatrzymano także Rymaszewskiego, ale został on szybko wypuszczony.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruska Republika Ludowa została proklamowana w Mińsku 25 marca 1918 r. w czasie gdy miasto było okupowane przez Niemców. Białoruscy działacze ogłosili ją jako obejmującą zamieszkane wówczas przez Polaków Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę, a nawet Białystok. Jednak BRL nigdy nie funkcjonowała realnie jako struktura polityczno-administracyjna a jej zwolenników przepędzili z Mińska bolszewicy w grudniu 1918 by proklamować pół miesiąca później Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Od lat 90 XX wieku rocznica proklamowania BRL stała się dniem wystąpień białoruskiej opozycji, często rozbijanych przez milicję. W zeszłym roku opozycjoniści zmienili format świętowania i zorganizowali duży koncert w Mińsku, za zgodą władz.

tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz