35-letni mężczyzna oblał się łatwopalną cieczą i podpalił przed Domem Rządu w Mińsku, który jest siedzibą rady ministrów i parlamentu Białorusi. Mężczyzna przeżył, ale ma poparzone ponad 50% ciała. Motywy jego czynu nie są jeszcze znane.

Do zdarzenia doszło w piątek przed południem. Jak podaje portal Tut.by, ogień na płonącym mężczyźnie za pomocą gaśnicy ugasili funkcjonariusze ochraniający rządowe budynki. Z czasem fakt samospalenia potwierdziły białoruskie władze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Rzeczniczka białoruskiego Komitetu Śledczego Julia Gonczarowa podała agencji Biełta, że 35-latek wylał na siebie niezidentyfikowany płyn, po czym go podpalił. „Mężczyzna ogarnięty płomieniami został ugaszony. Hospitalizowano go w zakładzie opieki zdrowotnej” – powiedziała Gonczarowa. Na miejscu incydentu pracuje grupa śledczych.

Ministerstwo zdrowia podało później, że ofiara została zabrana do Republikańskiego Centrum Oparzeń i jest nieprzytomna. Podczas wstępnego badania personel karetki zdiagnozował u niego oparzenia ponad 50% jego ciała.

Białoruskie media ustaliły personalia desperata. Ma być to 35-letni mieszkaniec Mińska Paweł Bankowski. Jego znajoma powiedziała portalowi Tut.by, że mężczyzna miał problemy osobiste i nadużywał alkoholu. Nie brał udziału w protestach opozycji, ale „miał własne zdanie”. Jej zdaniem „najwyraźniej wszystko się na siebie nałożyło i taki jest efekt”.

Bankowski w sierpniu 2020 roku rozszedł się z żoną, z którą ma dwoje dzieci.

Według białoruskiego Komitetu Śledczego, który nie ujawnił personaliów poszkodowanego, 35-latek był w przeszłości karany administracyjnie za wykroczenia, a także miał wyrok za handel narkotykami.

Motywy postępowania mężczyzny nie zostały jeszcze ustalone.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: dziennikarka dokonała samospalenia pod ministerstwem. „Proszę winić za moją śmierć Federację Rosyjską”

Kresy.pl / belta.by / tut.by

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz