Rosja nie zamierza przenosić rozmów w sprawie Donbasu z Białorusi do innego kraju

Zastępca szefa administracji prezydenta Rosji Dmitrij Kozak powiedział, że Rosja nie zamierza rozmawiać na temat zmiany miejsca spotkań Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Wcześniej strona ukraińska odmówiła dalszego spotykania się w Mińsku na Białorusi.

Jak podała w czwartek agencja RBK, Rosja nie zamierza rozmawiać o ewentualnej zmianie miejsca spotkań Trójstronnej Grupy Kontaktowej. Powiedział o tym dziennikarzom wiceszef administracji rosyjskiego prezydenta Dmitrij Kozak.

„Nie chcemy nawet rozmawiać o tych sprawach. Są to drugorzędne kwestie techniczne i nie ma potrzeby ich omawiać. Rozmowy w Mińsku nie mają nic wspólnego z treścią samych rozmów, z problemem, przed jakim stanęła Ukraina” – powiedział Kozak.

Wiceszef prezydenckiej administracji zasugerował, że Kijów chciał zrobić „przytyk” białoruskim władzom. „Powiedzieć, że to niedemokratyczne państwo, więc nasza noga w Mińsku nie postanie” – mówił Kozak.

Kozak dodawał, że nie rozumie logiki takiego oświadczenia strony ukraińskiej w momencie, „kiedy sprawa białoruskiego kryzysu jeszcze nie minęła, a pandemia się nie skończyła”.

Jak podawaliśmy, w ostatnich dniach władze Ukrainy oświadczyły, że nie będą brać udziału w posiedzeniach trójstronnej Grupy Kontaktowej, jeśli po ustaniu pandemii zostaną one wznowione w Mińsku. „Białoruś znajduje się obecnie pod wpływem Federacji Rosyjskiej. Oczywiście nie mamy zaufania dla tego terenu. Dziś dominują tam określone poglądy kierunku prorosyjskiego i o antyukraińskim charakterze” – w ten sposób minister do spraw integracji terytoriów tymczasowo okupowanych Ołeksij Reznikow uzasadnił bojkot spotkań TGK w Mińsku. Szef ukraińskiej delegacji w TGK, były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, zaproponował, aby rozmowy w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie zostały przeniesione z Białorusi do Polski.

Obecnie rozmowy TGK odbywają się za pomocą wideokonferencji z powodu epidemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja będzie bronić „swoich obywateli w Donbasie”

Kresy.pl / rbc.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz