Ambasada USA na Białorusi została zamknięta “ze względów bezpieczeństwa”.

Stany Zjednoczone zamknęły w poniedziałek swoją ambasadę w Mińsku i pozwoliły niektórym pracownikom oraz członkom rodzin dyplomatów opuścić ambasadę w Moskwie – podała agencja Reutera.

„Podjęliśmy te kroki ze względu na kwestie bezpieczeństwa wynikające z niesprowokowanego i nieuzasadnionego ataku rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie” – powiedział sekretarz stanu Antony Blinken.

Ambasador USA na Białorusi Julie Fisher zamieściła w poniedziałek na Twitterze zdjęcie, na którym widać, jak personel ambasady w Mińsku opuszcza amerykańską flagę. Wszyscy amerykańscy pracownicy ambasady opuścili Białoruś – poinformowała Fisher.

Departament Stanu w osobnym komunikacie wezwał obywateli amerykańskich do opuszczenia Białorusi.

W niedzielę Departament Stanu USA ogłosił, że obywatele amerykańscy powinni rozważyć natychmiastowe opuszczenie Rosji lotami komercyjnymi. Jako powód wezwania wskazano rosnącą liczbę linii lotniczych odwołujących loty oraz państw zamykających swoją przestrzeń powietrzną dla Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

W poniedziałek Rosja zabroniła liniom lotniczym z 36 krajów korzystania z rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Kraje europejskie i Kanada w niedzielę postanowiły zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Stany Zjednoczone rozważają podobne działania, ale nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji.

Urzędnicy amerykańscy ostrzegli w poniedziałek, że Białoruś również poniesie konsekwencje za wspieranie rosyjskiej inwazji. UE ostrzegła również, że w tym tygodniu nałoży na Białoruś nowe sankcje.

Przypomnijmy, że USA ewakuowały wcześniej swoją ambasadę w Kijowie do Lwowa.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply