Na placu targowym w mieście Vantaa szef finlandzkiej dyplomacji Timo Soini stał się celem ataku powstrzymanego przez jego ochroniarzy.

O incydencie napisał w niedzielę portal państwowych mediów yle.fi. Powołując się na relację fotografa, który był świadkiem zdarzenia. Według niego mężczyzna o nieujawnionej tożsamości próbował uderzyć ministra spraw zagranicznych. Został jednak obezwładnionych przez agentów ochrony polityka. Po zatrzymaniu agresora Soini kontynuował swoją wizytę na targu i rozmowy z obywatelami. W Finlandii odbędą się za trzy tygodnie wybory parlamentarne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W swojej relacji portal podkreśla, że zatrzymany mężczyzna ubrany był w kurtkę z symbolami ruchu Żołnierze Odyna. Ruch ten powstał w 2015 roku w odpowiedzi na masowy napływ nielegalnych imigrantów i popełniane przez nich przestępstwa. Celem jego członków jest organizowanie patroli i interwencje przeciwko próbom popełnienia przestępstw.

Sam Soini nie komentuje ataku, ale policja potwierdziła już, że prowadzi postępowanie w tej sprawie. Cytowany przez portal oficer policji nie chciał jednak podać dokładniejszych informacji na temat zdarzenia. Atak został już potępiony przez premiera Juhę Sipilä, ministra finansów Petteriego Orpo i ministra kultury i sportu Sampo Terhę.

Soini jest byłym przewodniczącym antyimigracyjnej partii „Prawdziwi Finowie”, którą kierował w latach 1997-2017 r. Po tym gdy przewodnictwo w partii objął Jussi Halla-aho Soini, Soini dokonał w niej rozłamu tworząc partię nazywająca się obecnie „Niebieską Reformą”. Soini dokonal rozłamu by utrzymać się rządzie w którym był wicepremierem i pozostaje od 2015 r. ministrem spraw zagranicznych, premier Sipilä ogłosił bowiem w 2017 r., że nie będzie utrzymywać koalicji z Prawdziwymi Finami o ile na ich czele stanie Halla-aho, jak chcieli tego działacze partyjni.

Poprzedni atak na czołowego fińskiego polityka miał miejsce w 2012 r. kiedy to w stronę ówczesnego premiera Jyrki Katainena kierował się człowiek z nożem.

Czytaj także: Muzułmanka: W Finlandii jest za dużo Finów ale imigracja ten problem rozwiąże [+VIDEO]

yle.fi/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz