Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja czołowi politycy Kukiz’15 wzywają do wyciągnięcia wniosków z historii i zmiany obecnej ustawy zasadniczej na proobywatelską. „226 lat temu było już za późno na jakiekolwiek reformy”

Do dzisiejszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odniósł się na Facebooku Paweł Kukiz:

– 226 lat temu było już za późno na jakiekolwiek reformy. Polska została wymazana z mapy świata. Jeśli teraz będziemy odwlekać zmianę konstytucji i obecnej (postbolszewickiej) jak najszybciej nie zastąpimy nową (proobywatelską) ustawą zasadniczą to historia może się powtórzyć.

Z okazji rocznicy również marszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15, Stanisław Tyszka, podzielił się na Facebooku swoimi przemyśleniami:

Aktualne do dziś przesłanie Konstytucji 3 maja 1791 roku jest dla mnie takie, że nie ma wolności bez:
1. Sprawnego rządu.
2. Wspólnoty narodowej.
3. Gwarancji własności prywatnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tyszka porównał też sytuację Polski z tamtego okresu do sytuacji obecnej:

– U schyłku I RP formalnie była demokracja szlachecka, faktycznie oligarchia magnacka. Obecnie w III RP formalnie mamy demokrację, a faktycznie partiokrację.
W obu RP tzw. elity wykorzystują pozostałych mieszkańców kraju.
– W obu RP państwo funkcjonuje teoretycznie, potrzebna reforma instytucji, gospodarki i wojska.
– W I RP niepodległość była zagrożona zbrojnie, w III RP niepodległość zagrożona jest przez instytucje ponad i międzynarodowe, choćby poprzez oddawanie kolejnych kompetencji międzynarodowej korporacji biurokratycznej jaką jest UE (polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, monetarnej itd.).
– W obu RP istnieją stronnictwa gotowe zwracać się do obcych państw, kosztem Polski, tylko po to by utrzymać swoje przywileje oraz obecny ustrój.
– W obu RP aby obronić państwo potrzeba reform – w I RP reformy przyszły za późno, w III RP mamy jeszcze szanse, ale powinniśmy się spieszyć.
– W obu RP warunkiem przeprowadzenia reform jest zmiana systemu, dlatego potrzebna jest nam NOWA KONSTYTUCJA.

– Ruch Kukiz’15 powstał właśnie jako ruch konstytucyjny. Niżej nasze postulaty sprzed półtora roku. Postulaty, które prędzej czy później musimy zrealizować – napisał Tyszka.

Wśród postulatów wymienił: nową ordynację do Sejmu w postaci 460 okręgów jednomandatowych, system prezydencki jako silną władzę wykonawczą, bezprogowe i obligatoryjne referendum, kontrolę obywateli nad sądami i prokuraturą, wprowadzenie zasady zrównoważonego budżetu, utrzymanie złotówki jako gwaranta bezpieczeństwa i budowę obrony terytorialnej.

facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz