Zapytany o rosnącą inflację wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin uznał, że jej źródła są zewnętrzne.

Sasin wystąpił w środę w programie telewizji Polsat News "Gość Wydarzeń". W programie wicepremier został zapytany o wzrost inflacji, która ostatnio osiągnęła poziom 7,7 proc. "Robimy to, co możemy zrobić jako polski rząd, gdy źródła tej inflacji nie leżą w Polsce. Na wzrost cen mają głownie wpływ dużo wyższe, rosnące ceny surowców energetycznych. Musimy zdać sobie sprawę, że certyfikaty CO2 wzrosły do 75 euro za tonę. Eksperci mówią, że za chwilę będzie to 100 euro, a Frans Timmermans twierdzi, że najlepiej byłoby 200 euro, bo szybciej odeszłoby się od węgla. To pokazuje jakąś skalę szaleństwa" - stwierdził Sasin.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Amerykański Departament Skarbu poszerzył listę Białorusinów i białoruskich organizacji objętych sankcjami. Jedną z osób wpisanych na listę jest syn Aleksandra Łukaszenki, Dmitrij.

Departament Skarbu USA poinformował w czwartek o nałożeniu sankcji na kolejnych 20 osób oraz 12 podmiotów z Białorusi. Jak wskazano w komunikacie, jest to odpowiedź na "rażące lekceważenie przez reżim Łukaszenki norm międzynarodowych i dobra własnych obywateli".

"Wyznaczone dziś osoby umożliwiły reżimowi przemyt migrantów do Unii Europejskiej (UE), brały udział w trwającym łamaniu praw człowieka i demokracji oraz wspierały finansowo reżim" - czytamy.


W okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi - poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej. MON opublikował zdjęcia przedstawiające zniszczone maszty. Szef MON zadeklarował, że do ministerstwa zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu.

Zdarzenie skomentował szef MON. "Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola" - napisał w środę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. MON opublikował zdjęcia przedstawiające zniszczone maszty.


Sąd aresztował na 3 miesiące 4 obywateli Ukrainy. Mężczyźni usiłowali przewieźć łącznie 15 obywateli Iraku i obywatela Syrii. Wszyscy usłyszeli zarzut pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. (więcej…)


Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Deputowani zareagowali na jego słowa oklaskami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukrainy nie obroni nikt oprócz jej armii. "Bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zakończyć wojny w Donbasie" - powiedział, cytowany w środę przez PAP. "Od ośmiu lat trwa wojna w Donbasie. Osiem lat temu Rosja anektowała Krym" - dodał w czasie wygłaszania corocznego orędzia w parlamencie. Zadeklarował, że Ukraina wie, kto z partnerów europejskich ją wspiera, a kto tylko "udaje wsparcie". "Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni" - dodał, wywołując oklaski deputowanych.

"Wszyscy nas wspierają, ale nikt oprócz naszej armii nas nie obroni. To prawda" - powiedział. "Bez wojska i bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zatrzymać wojny" - dodał.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest