Dziś przypada 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy święto narodowe. Tego dnia przypada również Uroczystość NMP Królowej Polski, a także 96. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą, spisaną ustawą zasadniczą. Ustawa zasadnicza przyjęta 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego.

W rozmowie z RIRM historyk, prof. Wojciech Polak zaznacza, że dokument ten przypomina nam, że „Polacy nigdy nie godzili się z utratą niepodległości i czynili wszystko, by nasz kraj się odrodził”.

– Ta konstytucja odnosiła się do innych warunków historycznych, dzisiaj jej zapisy nie mają dla nas jakiegoś większego znaczenia, jest jednak symbolem tego, że Polacy nie godzili się z utrata niepodległości, że próbowali kraj reformować – podkreśla prof. Polak.

Z drugiej strony, historycy i publicyści zwracali uwagę na przyjęcie ustawy zasadniczej w bardzo zdecydowanej formie w mocno niesprzyjających okolicznościach geopolitycznych. Marginalizując również głosy z obozu konserwatywnego, które również wzywały do reform, choć w innym duchu i formie.

Główne państwowe obchody Święta 3 Maja w Warszawie rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela o 9.30. Biorą w niej udział prezydent RP Andrzej Duda, władze państwowe i przedstawiciele wojska.

Z kolei przed południem na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Po niej obchody przeniosą się na Plac Zamkowy.

Dziś przypada również Uroczystość NMP Królowej Polski, której główne obchody od wczoraj odbywają się na Jasnej Górze. O godz. 11 rozpocznie się tam uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego, podczas której ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.

Ponadto, obchodzimy dziś także rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Wybuchło ono w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. i przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy. Dyktatorem powstania był Wojciech Korfanty. 96. rocznica tego wydarzenia będzie obchodzona w regionie głównie w środę, wraz z uroczystościami narodowego święta Konstytucji 3 maja.

PAP / RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Król tak ładnie postawiony w centrum obrazu ,ostatecznie zdradził kraj za około w przeliczeniu 1 mld dolarów. Było by głupio jak by to był zegarek i talon na obiady u “Wierzynka”.