Michael Stuebgen, minister spraw wewnętrznych Brandenburgii, uważa, że stacjonarne kontrole na granicach będą konieczne jeszcze przez lata.

Michael Stuebgen (CDU), szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Brandenburgii, a jednocześnie przewodniczący Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych w Niemczech, rozmawiał we wtorek z niemiecką agencją DPA. “Niestety, nie widzę w tej chwili innej możliwości, więc będziemy musieli się [do kontroli granicznych] przyzwyczaić w okresie dwóch do trzech lat” – oświadczył.

Stuebgen wyraził opinię, że minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) wkrótce przedłuży o sześć miesięcy obecnie obowiązujące kontrole na granicach, które wprowadzono w październiku ubiegłego roku na przejściach granicznych z Polską, Czechami i Szwajcarią. Przedłużano je już kilkakrotnie.

“Nie rozwiążemy problemu migracji za pomocą samych deportacji” – podkreślił polityk. Do Brandenburgii przybyło w ubiegłym roku około 15 000 migrantów. Obecnie 2 300 osób musi opuścić Brandenburgię. W ubiegłym roku pobyt w tym kraju związkowym zakończyły 784 osoby – prawie dwie trzecie z nich dobrowolnie opuściło Brandenburgię (512), reszta (272) została deportowana.

Zdaniem Stuebgena, stacjonarne kontrole graniczne wprowadzone na granicach m.in. z Polską i Czechami odniosły już sukces i doprowadziły do zmniejszenia liczby nielegalnych wjazdów o około 80 procent.

Przeczytaj: W samym Berlinie koszt utrzymania azylantów to 2,7 mln euro… dziennie

W styczniu niemiecki Bundestag zagłosował za przyjęciem ustawy pozwalającej na szybszą i sprawniejszą deportację osób, którym odmówiono w Niemczech azyluDomagał się tego niemiecki rząd.

Dane niemieckiego MSW wskazują, że pod koniec grudnia było niemal ćwierć miliona ludzi objętych obowiązkiem wyjazdu za granicę, dokładnie 242 642 osób. Prawie 200 tysięcy z nich posiadało jednak zezwolenie na tolerowany pobyt w Niemczech, więc ich deportacja była zawieszona z różnych powodów, m.in. sytuacji bezpieczeństwa w kraju pochodzenia, dzieci posiadających pozwolenie na pobyt, rozpoczętej nauka zawodu, choroby, czy też braku paszportu lub dokumentu podróży.

Czytaj: Imigranci w Niemczech nie dostaną już gotówki. “Zmniejszenie zachęt do nielegalnej imigracji”

Zobacz także: Niemcy: Dwukrotny wzrost liczby nielegalnych imigrantów

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply