Kijów po raz kolejny kupił broń z Niemiec. Rząd Ukrainy zamówił z własnej inicjatywy 2900 sztuk przenośnej broni przeciwpancernej RGW 90 Matador – podał w niedzielę Welt am Sonntag. Gazeta powołuje się na ukraińskie kręgi rządowe. Kijów zapłacił za zamówienie z własnych pieniędzy.

Ukraina zamówiła 2900 sztuk przenośnej broni przeciwpancernej RGW 90 Matador od niemieckiego producenta broni Dynamit Nobel Defence. „Według informacji ukraińskich, broń ta została już dostarczona. Wymaga to zazwyczaj złożenia wniosku do federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (Bafa) oraz uzyskania zgody Federalnej Rady Bezpieczeństwa” – pisze Welt am Sonntag.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ministerstwo Gospodarki Niemiec, które jest odpowiedzialne za Bafę, nie chciało komentować tych informacji” – czytamy. Gazeta powołuje się na ukraińskie kręgi rządowe.

Zobacz także: Szwajcaria blokuje dostawy amunicji do niemieckich Gepardów dla Ukrainy

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę rząd Niemiec był krytykowany m.in. za powolne dostawy broni. Kijów potwierdził w ubiegłym tygodniu, że otrzymał pierwszą partię ciężkiego uzbrojenia z Niemiec – haubicoarmaty PzH 2000. Wcześniej niemiecka minister obrony Christine Lambrecht informowała, że ukraińscy wojskowi byli szkoleni z ich obsługi.

Doradca kanclerza Olafa Scholza ds. polityki zagranicznej Jens Plötner stwierdził niedawno, że stosunki z Moskwą są równie ważne, jak dostawy broni dla Kijowa. Słowa Plötnera spotkały się z oburzeniem w niemieckiej przestrzeni publicznej. „Można zapełnić wiele stron gazet 20 Marderami (bojowe wozy piechoty, o które Kijów prosił Berlin – przyp. red.), lecz dużo mniej artykułów dotyczy tego, jak powinny wyglądać nasze stosunki z Rosją w przyszłości” – stwierdził.

Zobacz także: Niemcy: trzy systemy artylerii rakietowej MARS II trafią na Ukrainę do początku sierpnia

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz