Szkolenie ukraińskich wojsk z obsługi niemieckich haubic PzH 2000 zostanie wkrótce zakończone, torując drogę do użycia tej broni podczas wojny na Ukrainie – oświadczyła we wtorek niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.

Ukraina apeluje do Zachodu o większe dostawy sprzętu ciężkiego, przede wszystkim artylerii, która ma umożliwić siłom ukraińskim zatrzymanie rosyjskiej ofensywy w Donbasie. “Szkolenie z użycia Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) wkrótce zostanie ukończone, więc będą one mogły być użyte w walkach na Ukrainie” – oświadczyła we wtorek Lambrecht, cytowana przez agencję Reuters.

W maju Niemcy zobowiązały się do dostarczenia siedmiu takich haubic samobieżnych Ukrainie. Pięć kolejnych haubic PzH 2000 ma przekazać Ukrainie Holandia.

Zobacz także: Niemcy: szef CDU oskarżył kanclerza o celowe opóźnianie dostaw broni dla Ukrainy

Niemiecka minister nie poinformowała kiedy dokładnie haubice trafią na Ukrainę, ani w jaki sposób zostaną tam przerzucone. “Pierwsze haubice zostaną dostarczone (Ukrainie), kiedy szkolenie się skończy” – powiedziała. Dodała, że ze względów bezpieczeństwa nie upubliczni ani terminu, ani tras transportowych.

W piątek ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk poinformował, że w drugiej połowie czerwca Ukraina otrzyma z Niemiec samobieżne haubice. Ambasador zaznaczył, że co najmniej dwie obietnice Niemiec dotyczące dostaw ciężkiej broni mają zostać zrealizowane w najbliższej przyszłości.

Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) to niemiecka samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm, wyprodukowana przez Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall. Jej konstrukcja została opracowana z myślą o zastąpieniu pojazdów M109A3G. Produkcja PzH 200 ruszyła w 1996 roku na potrzeby Bundeswehry.

Pojazd posiada masę  57 ton. Prędkość armatohaubicy sięga nawet 60 km/h na drodze. Do jej obsługi potrzeba trzech żołnierzy, lecz standardowa załoga liczy pięć osób. Jej szybkostrzelność wynosi 10 strz./min. Zasięg ognia PzH 2000 to 40 km lub ponad 50 km w przypadku amunicji z rakietowym dopalaczem. Rheinmetall podaje, że zasięg ognia może wynosić aż 76 km, jeśli użyte zostaną najnowsze pociski i działo o długości 52 kalibrów.

Zobacz także: Ambasador Ukrainy: Niemcy zwiększyły import z Rosji o 60 proc.: “Przekazali Moskwie prawie 6 mld euro”

Zobacz także: Ukraiński wywiad: przegrywamy wojnę artyleryjską z Rosją

Informowaliśmy, że w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił na Twitterze listę sprzętu wojskowego, bez którego Ukraina nie zdoła odeprzeć rosyjskiej inwazji.

W związku ze zbliżającym się trzecim spotkaniem grupy kontaktowej ministrów obrony koordynującej pomoc wojskową dla Ukrainy, doradca w Biurze Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił w poniedziałek na Twitterze listę sprzętu wojskowego niezbędnego ukraińskiej armii do “zakończenia wojny i wyrzucenia Rosji z Ukrainy”.

Według Podolaka jest to 1 tys. haubic kalibru 155 mm, 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 500 czołgów, 2 tys. transporterów opancerzonych i 1 tys. dronów.

Zobacz także: Szef BBN: Rozmowy na temat przekazania nam przez Niemcy czołgów utknęły w miejscu

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply