Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu pięciu kolejnych Ukraińców, którzy przewozili nielegalnych imigrantów przez terytorium RP. Zwracaliśmy uwagę, że cudzoziemcy stanowią zdecydowaną większość osób zatrzymanych za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy.

Poprzedniej doby 95 osób usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Zatrzymano pięciu “kurierów”, którzy brali udział w przemycie nielegalnych imigrantów. To obywatele Ukrainy.

Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży zatrzymano Ukraińca, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów z Afganistanu. Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG Bobrowniki zatrzymano 4 obywateli Ukrainy, którzy brali udział w przemycie 3 ob. Etiopii i 2 ob. Somalii.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply