Mnożą się prowokacje strony białoruskiej na granicy; w środę SG poinformowała o rekordowej liczbie prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w ciągu doby; strona białoruska ma pomagać imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy; rząd chce w trybie pilnym kupić najnowocześniejsze urządzenia do ochrony granicy z Białorusią; od 1 września br. Straż Graniczna zatrzymała już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy; Sejm w głosowaniu zdecydował o przedłużeniu o 60 dni stanu wyjątkowego obowiązującego w części województw podlaskiego i lubelskiego; „Działania i oświadczenia polskiego rządu są szalone” – mówił w czwartkowym wywiadzie dla CNN prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kryzys imigracyjny

Ostatnie informacje Straży Granicznej wskazują, że Białorusini przekazują migrantom w Usnarzu mundury. Kolejne prowokacje bardzo prawdopodobne – oświadczył w środę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Również w środę Straż Graniczna poinformowała o rekordowej liczbie prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w ciągu doby. Według informacji opublikowanych w środę rano przez Straż Graniczą, minionej doby zarejestrowano 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

We wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że po stronie białoruskiej przy granicy z Polską nasiliły się prowokacje, które polegają na przykład na obrażaniu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, markowaniu rzutu granatem lub pustym strzale.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu na granicy polsko-białoruskiej zauważono białoruskich funkcjonariuszy lub żołnierzy, którzy nie należą do służb granicznych tego kraju. Niektórzy z nich dysponują bronią snajperską.

W czwartek Straż Graniczna ujawniła zdjęcia z telefonów nielegalnych imigrantów zatrzymanych po przekroczeniu granicy. Wynika z nich, że mężczyźni pojawili się na Białorusi jako turyści.

Według polskiej Straży Granicznej „strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej”. Zamieszczono też nagranie, na którym widać, jak migranci nielegalnie pokonują ogrodzenie dzięki drabinie dostarczonej najpewniej przez białoruskich funkcjonariuszy.

Od sierpnia mamy około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. 8 200 prób zostało udaremnionych przez naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy w pasie granicznym. Mamy około 1200 zatrzymanych nielegalnych migrantów zatrzymanych w ośrodkach strzeżonych. Wielu z nich nie ma żadnych dokumentów lub mają fałszywe dokumenty. Są oni badani przez nasze służby pod kątem ich rzeczywistej tożsamości. Badamy również, czy te osoby nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego państwa i naszych obywateli” – poinformował w poniedziałek minister Kamiński. Jak przekazał minister: „Nasze służby w pierwszej kolejności badały grupę około 200 osób. Z tej grupy u 50 znaleziono materiały świadczące o radykalizmie, o tym, że są to młode osoby przeszkolone bojowo, które brały udział w zbrojnych formacjach na Bliskim Wschodzie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Polskie władze mają dowody, że niektóre z tych osób są wprost powiązane z talibami czy Państwem Islamskim. Jedna z nich jest bezpośrednio powiązana z terrorystą aresztowanym w jednym z państw Unii Europejskiej w związku z przygotowaniami do zamachu terrorystycznego. „Niektóre ze zdjęć, które Państwu dziś pokazaliśmy, są drastyczne. Wskazują, że mamy do czynienia z osobami, które mają powiązania z grupami przestępczymi czy z zaburzeniami seksualnymi. Podkreślam: mówimy o faktach, nie stygmatyzujemy żadnego środowiska. Jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszej granicy minister spraw wewnętrznych i administracji, będę składał Radzie Ministrów rekomendację w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego” – na potwierdzenie tych słów przygotowano prezentację, która przedstawiała ocenzurowane zdjęcia z telefonów złapanych imigrantów.

Według „Rzeczpospolitej”, rząd chce w trybie pilnym kupić najnowocześniejsze urządzenia do ochrony granicy z Białorusią. Ich liczba oraz lokalizacja jest całkowicie tajna. O zakup wnioskowała Straż Graniczna. Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy modernizacyjnej dla służb. Celem priorytetowym jest zakup zestawów perymetrycznych dla Straży Granicznej, których podstawą są czujniki sejsmiczne oraz kamery weryfikujące alarmy.  Gazeta zwraca przy tym uwagę na nieskuteczność ustawionego wzdłuż granicy ogrodzenia: „(…) ustawiany przez wojsko płot składający się z trzech warstw drutu ostrzowego tzw. concertiny nie jest dla emigrantów żadną przeszkodą – po prostu go podnoszą i przechodzą pod nim”.

Od 1 września br. Straż Graniczna zatrzymała już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

Z kolei na Litwie w budynku dawnej noclegowni w wileńskiej dzielnicy Nowy Świat zakwaterowano pierwszych 80 nielegalnych migrantów z obozu w Miednikach. W październiku rząd Litwy zamierza przywieźć tam kolejnych 200 migrantów i otworzyć dla nich sklep spożywczy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

46,7 proc. Polaków jest zdania, że stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią powinien zostać przedłużony. Przeciwne zdanie wyraża 37,5 proc. ankietowanych – wynika z badania United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Największe poparcie dla przedłużenia stanu wyjątkowego wyrażają wyborcy PiS oraz Konfederacji. W czwartek wieczorem Sejm w głosowaniu zdecydował o przedłużeniu o 60 dni stanu wyjątkowego obowiązującego w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią. Udzielił tym samym poparcia dla wniosku złożonego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Działania i oświadczenia polskiego rządu są szalone” – mówił w czwartkowym wywiadzie dla CNN prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenko. „Czy macie fakty świadczące o tym, że zmuszam tych ludzi na granicę z Polską? Nie macie i nie możecie ich mieć”.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz