Władze Litwy rozpoczęły zakwaterowywanie nielegalnych migrantów w jednej z dzielnic Wilna

W budynku dawnej noclegowni w wileńskiej dzielnicy Nowy Świat zakwaterowano pierwszych 80 nielegalnych migrantów z obozu w Miednikach. W październiku rząd Litwy zamierza przywieźć tam kolejnych 200 migrantów i otworzyć dla nich sklep spożywczy.

Władze Litwy rozpoczęły w tym tygodniu zakwaterowywanie migrantów w dzielnicy Wilna, Nowy Świat, w budynku dawnej noclegowni. W poniedziałek na miejsce dotarło około 80 osób, głównie rodziny wychowujące dzieci. Planowane jest zakwaterowanie tam jeszcze 200 osób. Mają dotrzeć w październiku, gdy przygotowane zostaną dla nich kolejne piętra budynku.

Litewska minister ubezpieczeń społecznych i pracy, Monika Navickienė zapewniła, że migrantom i ich dzieciom zostaną zapewnione odpowiednie warunki. Według niej, cudzoziemcy sami przygotują jedzenie. Na ukończeniu jest też zakładanie punktu medycznego, w którym dwa razy w tygodniu będą mogli skonsultować się z lekarzem. Navickienė powiedziała też, że na miejscu będzie pracował zespół kilkunastu pracowników socjalnych, który zadbać o identyfikację i zabezpieczenie potrzeb migrantów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Niebawem w miejscu zakwaterowania obcokrajowców ma zostać otwarty sklep, m.in. z żywnością. Z informacji portalu Wilnoteka wynika, że miesięcznie każdy migrant będzie otrzymywać 77 euro na jedzenie.

Ponadto, od najbliższego poniedziałku ma ruszyć nauka języka litewskiego dla dzieci migrantów. Zadba o to litewskie Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu. Zapowiedziano też współpracę z organizacjami pozarządowymi, aby zapewnić zatrudnienie osobom dorosłym.

Obecnie, większość migrantów przywożona jest z obozowiska domków modułowych przy Szkole Straży Granicznej w Miednikach. Władze Litwy kwaterują na Nowym Świecie głównie osoby wychowujące najmłodsze dzieci.

Według minister Navickienė, ​​nie było dużego oporu ze strony lokalnej społeczności i rozmowy z nią „dały swe owoce”. O bezpieczeństwo budynku-obozy mają dbać urzędnicy Służby Bezpieczeństwa Publicznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tym roku przez granicę z Białorusią dostało się na Litwę prawie 4,2 tys. nielegalnych imigrantów, w większości to Irakijczycy lub osoby, które podają się za obywateli Iraku. Większość migrantów ubiegała się o azyl. Ocenia to Departament Migracji, ale po rozpatrzeniu ponad 650 wniosków żaden do tej pory nie został przyznany.

Na początku września litewskie służby poinformowały, że jeden nielegalny migrant zostanie odesłany w związku z możliwymi powiązaniami z terrorystami.

Przeczytaj: Wilno: polsko-litewskie rozmowy nt. kryzysu migracyjnego i sytuacji na granicach z Białorusią

Czytaj także: Litwa chce zaostrzenia unijnego prawa względem imigrantów

Wilnoteka / L24.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz