Straż Graniczna: strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory na granicy [+VIDEO]

Według polskiej Straży Granicznej „strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej”. Zamieszczono też nagranie, na którym widać, jak migranci nielegalnie pokonują ogrodzenie dzięki drabinie dostarczonej najpewniej przez białoruskich funkcjonariuszy.

We wtorek Straż Graniczna zamieściła w sieci nagranie, na którym zarejestrowano, jak białoruskie służby pomagają migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy z Polską. Według polskich pograniczników, strona białoruska dostarcza im sprzęt, m.in. drabiny, potrzebne do przechodzenia przez ustawione wzdłuż granicy ogrodzenie.

„Strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG regularnie zabezpieczają sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy” – czytamy we wpisie na oficjalnym profilu Straży Granicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na nagraniu zarejestrowanym w trybie nocnym widać grupę kilku osób, które przechodzą przez ogrodzenie po drabinie, dostawionej od strony białoruskiej. Następnie ukrywają się w pobliskich zaroślach. Sytuację obserwują dwie osoby, ukryte nieopodal, po białoruskiej stronie granicy – najpewniej funkcjonariusze służb Białorusi. Gdy wszyscy są już po drugiej stronie, podbiegają do ogrodzenia, zabierają drabinę i oddalają się. Chwilę po tym, ukrywający się migranci uciekają.

Ostatnie sekundy nagrania pokazują inną sytuację. Prawdopodobnie przechodzące przez granicę osoby wykorzystują dziurę w płocie, zrobioną dzięki narzędziom dostarczonym przez Białorusinów.

Dołączony hasztag wskazuje, że nagranie zostało wykonane pojazdu obserwacyjnego.

Przeczytaj: Kryzys migracyjny: 339 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski w ciągu doby

We wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że po stronie białoruskiej przy granicy z Polską nasiliły się prowokacje, które polegają na przykład na obrażaniu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, markowaniu rzutu granatem lub pustym strzale.

Zobacz także: Kryzys imigrancki: Zdjęcia ujawnione przez Straż Graniczną wskazują, że część imigrantów zamieszana jest w terroryzm i przestępstwa seksualne

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu na granicy polsko-białoruskiej zauważono białoruskich funkcjonariuszy lub żołnierzy, którzy nie należą do służb granicznych tego kraju. Niektórzy z nich dysponują bronią snajperską.

W czwartek Straż Graniczna ujawniła zdjęcia z telefonów nielegalnych imigrantów zatrzymanych po przekroczeniu granicy. Wynika z nich, że mężczyźni pojawili się na Białorusi jako turyści.

Od blisko dwóch miesięcy grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

Twitter / SG / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz