Władze obwodu grodzieńskiego chcą rozszerzyć strefę bezwizową na kolejne rejony zamieszkane przez Polaków

Szef administracji obwodu grodzieńskiego zadeklarował, że chciałby rozszerzyć strefę bezwizową o trzy rejony. We wszystkich trzech masowo zamieszkują Polacy.

Od 2016 roku do Grodna oraz położonych wzdłuż Kanału Augustowskiego gmin odelskiej, hoskiej, kopciowskiej, sopoćkińskiej, podłabieńskiej obywatele Polski mogą wjeżdżać bez wiz. Grodno jest tym miastem obwodowym Białorusi, które posiada najlepiej zachowaną starówkę. Grodno jest też głównym ośrodkiem polskości w tym kraju. W mieście tym żyje 81,2 tysięcy narodowych Polaków co oznacza, że stanowią niemal 25% jego zaludnienia. Miasteczko Sopoćkinie do którego już można wjechać bez wizy jest jedną z najbardziej polskich miejscowości na Białorusi – Polacy stanowią 79% jej mieszkańców. Tymczasem szef administracji obwodu grodzieńskiego Władimir Krawcow wyraził wolę rozszerzenia strefy bezwizowej.

Wypowiadając się dla gazety “Zwiazda”, która jako pierwsza podała informacje o planach rozszerzenia strefy ruchu bezwizowego w przylegającym do granic Polski regionie, Krawcow powiedział – “Wyraziliśmy zamiar włączyć tam rejony szczuczyński, werenowski i lidzki i zwiększyć okres pobytu turystów do miesiąca. Propozycje znajdują się w stadium uzgadniania z licznymi instytucjami”. Gubernator Grodzieńszczyzny wyraził nadzieję, że taki krok zwiększy przypływ turystów do rejonu. Tym bardziej, że administracja inwestuje w renowację lub rekonstrukcję historycznych obiektów – na przykład Starego Zamku w Grodnie. W bieżącym roku ma zostać zakończona budowa drugiej wieży zamku w Lidzie.  W artykule wspomniano także o kompleksie pałacowo-dworcowym rodu Wołłowiczów w Świacku w rejonie grodzieńskim.

Warto zaznaczyć, że w rejonach na które szef administracji obwodowej chce rozszerzyć strefę bezwizową licznie zamieszkują Polacy. Rejon werenowski, położony nad granicą Litwy, przy litewskim rejonie solecznickim, to jedyny rejon Białorusi zamieszkany w bezwzględnej większości przez Polaków. Nasi rodacy stanowią w nim ponad 80% mieszkańców. W rejonie szczuczyńskim Polacy stanowią ponad 46% mieszkańców stanowiąc większość względną. W rejonie lidzkim nasi rodacy stanowią ponad 35% mieszkańców. Lida jest jednym z ważnych ośrodków aktywności społecznej Polaków.

By skorzystać z ruchu bezwizowego obywatel Polski musi wykupić w białoruskiej firmie turystycznej dokument uprawniający do indywidualnego bądź grupowego odwiedzania Białorusi. Można go uzyskać przez internet. Na obszar strefy bezwizowej w obwodzie grodzieńskim można wjechać przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej.

Rozległa strefa ruchu bezwizowego funkcjonuje już w innym graniczącym z Polską regionie Białorusi obwodzie brzeskim. Bez wizy można dostać się na Białoruś także samolotem o ile ląduje on w Mińsku. W 2018 roku na Białoruś przyjechało w celach turystycznych 4,7 mln osób.

zviazda.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply