Litewscy strzelcy przynieśli na groby pomordowanych Polaków flagę UPA [+FOTO]

Członkowie Związku Strzelców Litewskich  postanowili upamiętnić rocznicę mordu na Polakach zamieszkujących wieś Koniuchy przynosząc na miejsce tragedii flagi Ukrainy i zbrodniczej OUN-UPA.

Członkowie 1011. Solecznickiej Kompanii Związku Strzelców Litewskich pochwalili się swoimi działaniami na stronie na Facebooku. We wpisie przypomniano, że mieszkańcy Koniuch “zostali bezlitośnie zabici przez sowieckich czerwonych partyzantów […] a większość wsi spłonęła”. Pisząc o zorganizowanej przez siebie uroczystości litewscy strzelcy napisali – “śpiewaliśmy hymn narodowy, uczciliśmy zmarłych minutą ciszy, a następnie odbyły się przemówienia”. Odczytano nazwiska ofiar a także okolicznościowy wiersz.

Do spisu załączono także zdjęcia z obchodów. Wdać na nich, że członkowie oficjalnej litewskiej organizacji paramilitarnej trzymali nie tylko flagi Litwy, ale też państwową flagę Ukrainy oraz flagę zbrodniczych, antypolskich Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tak zwanej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Strzelcy przewiązali też główny krzyż upamiętniający pomordowanych wstążką w barwach narodowych Litwy. W czasie uroczystości wystąpił nauczyciel litewskiego gimnazjum im. S. Rapolionisa w Ejszyszkach Vytautas Dailidka. Wcześniej Dailidka był jego dyrektorem. Stał się znany gdy w 2011 r. na wyjazdowym zebraniu litewskiej parlamentarnej komisji i Światowej Wspólnoty Litwinów w rejonie solecznickim stwierdził, że “polskie przedszkola wychowują “Hitlerjugend”. Dailidka ma wśród polskich mieszkańców rejonu opinię nacjonalisty. We wpisie szaulisów jest przedstawiony jako “świadek” choć nie mieszkał on w Koniuchach w 1944 r.

29 stycznia 1944 oddział partyzantki komunistycznej składający się z etnicznych Rosjan, Żydów i Litwinów dokonał napadu na zamieszkałą przez Polaków wieś Koniuchy znajdująca się niedaleko Ejszyszek na Wileńszczyźnie. Sowieccy partyzanci chcieli w ten sposób zastraszyć miejscową polską ludność, by bez oporu zgadzała się na aprowizację sowieckich partyzantów i nie wspierała lokalnych oddziałów Armii Krajowej. W ataku zamordowano co najmniej 38 polskich cywilów, pozostali mieszkańcy Koniuch uciekli. Ich zabudowania spalono.

Związek Strzelców Litwy (Lietuvos Šaulių Sąjunga – stąd popularna nazwa jej członków, szaulisi) to ochotnicza formacja paramilitarna współpracująca z litewską armią i odgrywająca rolę w państwowym systemie obrony Litwy. Powstała jeszcze w 1919 r. W czasie drugiej wojny światowej to właśnie z szeregów Związku Strzelców rekrutował się oddział tak zwanych Ypatingasis Būrys – kolaborantów, którzy dokonywali masowych rozstrzeliwań Żydów, Polaków i jeńców radzieckich w Ponarach, popełniając zbrodnię ludobójstwa. Byli szaulisi znajdowali się także wśród strażników obozów gett żydowskich w Generalnym Gubernatorstwie. Organizacja została reaktywowana w 1990 r.

facebook.com/salcininkukuopa/wp.pl/Kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply