Według wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka Maria Przełomiec w swoich atakach na liderów Polaków Wileńszczyzny uprawia politykę wywiedzioną z ideologii giedroycizmu, a nie interesu narodowego.

Redaktor Studia Wschód i sekretarz Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Maria Przełomiec w wywiadzie dla telewizji wPolsce ostro skrytykowała działalność Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich RodzinBiuro prasowe tej partii opublikowało w poniedziałek komunikat w którym minuta po minucie zanalizowało wypowiedzi Przełomiec i sprostowało zawarte w nim nieprawdziwe informacjeWywiad Przełomiec skomentowała dla naszego portalu także radna Wilna z ramienia AWPL-ZChR oraz działaczka na rzecz polskiej oświaty na Wileńszczyźnie Renata Cytacka. Przyłapana na podawaniu nieprawdziwych informacji Przełomiec przeprosiła Cytacką w wypowiedzi dla portal dorzeczy.pl, by w tym samym wywiadzie znów uciec się do manipulacji w swoich atakach na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin i Związek Polaków na Litwie.

Działania Przełomiec skomentował dla portalu dorzeczy.pl wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak. „Uważam, że możliwe są dwie sytuacje. Jedna jest taka, że ktoś jest wyrazistym politycznie niezależnym publicystą, który prowadzi swoje kampanie w określonych sprawach na własny rachunek. Druga jest taka, że ktoś występuje w imieniu państwa polskiego, np. będąc redaktorem telewizji publicznej i sekretarzem fundacji zajmującej się pomocą Polakom na Wschodzie. W tej drugiej sytuacji taka osoba powinna zachowywać daleko idącą powściągliwość w komentowaniu polityki społeczności, której ma pomagać” – powiedział Bosak, oceniając, że – „Przełomiec skonfliktowała się bardzo głęboko i nieodwracalnie ze względów ideologicznych z przywództwem Polaków na Litwie, stała się ich wrogiem politycznym, więc nie jest w stanie pomóc im już w żaden sposób”.

Bosak stwierdził, że Przełomiec „nie ma kompetencji” by próbować obalać przywódców organizacji Polaków na Litwie. „Wydaje się, że w ogóle nie rozumie sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie i udowadnia to swoimi komentarzami” – ocenił narodowiec.

Dla wiceprezesa RN jasne są ideologiczne przesłanki działań Przełomiec. „Dla Ruchu Narodowego nie jest niespodzianką, że w strukturach państwa, zarówno w TVP, jak i MSZ świetnie ma się tzw. opcja giedroyciowska, która uważa, że Polacy na Litwie są problemem dla budowania polsko-litewskiej antyrosyjskiej koalicji” – powiedział Bosak – „Polacy na Litwie są dla nich wyłącznie przeszkodą, ponieważ sam fakt ich istnienia komplikuje sytuację. W komentarzach pani Przełomiec i innych osób widać, że w ich idealnym świecie Polacy stają się Litwinami i problem mają z głowy”. Bosak uważa, że giedroyciowcom w warszawskich instytucjach przeszkadzają „ci Polacy uparcie trwają przy swojej polskości i mają zamiar bronić swoich interesów”.

Bosak przypomniał, że w czasie swojej ostatniej wizyty w Wilnie prezydent Duda „skrytykował dążenia Polaków na Wileńszczyźnie w obecności nie tylko samych Polaków, ale także pani prezydent Litwy. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca”. Uznał, to za przykład „ugodowej” polityki rządu PiS wobec Litwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jest grupa działaczy, polityków, ideologów, którzy uważają że wiedzą lepiej od Polaków z Wileńszczyzny czego im potrzeba i jak to osiągnąć” – uznał wiceprezes RN. Podsumowując postawę Przełomiec, Bosak podkreślił szkody jakie wynikają z działalności redaktor Studia Wschód i jej podobnych osób – „Czytając wypowiedzi pani Przełomiec jasno można odnieść wrażenie, iż ona widzi siebie w roli polityka polityki litewskiej, który skuteczniej osiąga różne zamierzenia i cele dla Polaków na Wileńszczyźnie niż oni sami. Mimo że to oni od 20. lat zmagają się z próbami lituanizacji, pozbawienia ziemi, oświaty przy niewielkiej pomocy ze strony państwa polskiego, a pani Przełomiec żadnej. Jest to postawa, która wymaga publicznego potępienia, dlatego że konsekwencją promowania takich postaci w życiu publicznym Polski – jak pani Przełomiec, pani Romaszewska czy doradcy prezydenta Dudy – prowadzi do zniechęcenia Polaków z Kresów do państwa polskiego, ich mentalnego oddalania się od ojczyzny. Polska rękami takich osób odpycha od siebie Polaków z Kresów i pokazuje im, że o nich nie pamięta”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bosak uznał otwarte ataki Przełomiec na prezesa Związku Polaków na Litwie Michała Mackiewicza pod pretekstem nieprawidłowości w rozliczeniu dotacji Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie za „nieprofesjonalne” i dające argumenty do ręki „antypolskim politykom na Litwie”. Przypomniał w tym kontekście niedawną inicjatywę posłów Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, którzy postulują zmniejszenie zakresu używania języka polskiego w dotychczasowych polskich szkołach.

„Pytanie jest więc, kogo pani Przełomiec reprezentuje: czy wyłącznie siebie, czy jakąś grupę, opcję czy jakieś interesy? Ja jej działania odbieram jako działanie wbrew interesom Polski […] i uderza w interesy Polaków z Wileńszczyzny atakując ich przywództwo. I nie jest to krytyka konstruktywna, na co dowodem jest oświadczenie Biura AWPL-ZChR, w którym wypunktowano aż 12 kłamstw Marii Przełomiec”. Zapowiedział, że Ruch Narodowy „podejmie działania mające na celu odsunięcie Marii Przełomiec od funkcji związanych z Polakami z Wileńszczyzny”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Maria Przełomiec w przeszłości wielokrotnie mówiła nieprawdę ws. Polaków z Litwy i polityków AWPL-ZChR.

Zobacz: Maria Przełomiec (TVP, Fundacja PPnW) mówi nieprawdę nt. lidera partii Polaków z Litwy [+VIDEO]

Przeczytaj: Jak Maria Przełomiec zmanipulowała historię polskiej autonomii na Wileńszczyźnie

Czytaj także: Maria Przełomiec znów atakuje Polaków Wileńszczyzny i znów mówi nieprawdę

Maria Przełomiec przyznaje się do przyjaźni z Vytautasem Landsbergisem, jednym z głównych inspiratorów antypolskiej polityki Republiki Litewskiej po jej wyjściu ze składu ZSRR. Landsbergis wraz z małżonką przejęli pod Wilnem polski majątek znacjonalizowany przez władze sowieckie, przekazany mu następnie przez Republikę Litewską. Maria Przełomiec znana jest z ataków na polską społeczność na Litwie . W swoim programie Studio Wschód w TVP, gdzie jednym z jej rozmówców był właśnie Landsbergis, zmanipulowała w jednym z odcinków historię polskiej autonomii na Wileńszczyźnie w latach 90. XX wieku. Niesprawdzone i nie oddające rzeczywistości informacje Przełomiec podawała również w Audycji „Więcej niż świat” Programu I Polskiego Radia w maju 2016 roku.

dorzeczy.pl/kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mariusz67
  mariusz67 :

  Pretekstem do ataku na Polaków z Litwy są rzekome nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji z Fundacji, gdzie Przełomiec jest sekretarzem. To są wszystko bzdury. NIE ZGINĘŁA ŻADNA ZŁOTÓWKA. WSZYSTKIE PIENIĄDZE POSZŁY NA CELE POLSKOŚCI. ZAPŁACONO WSZYSTKIE PODATKI ZGODNIE Z PRAWEM LITEWSKIM I POLSKIM. Dotacja była tylko częściowym dofinansowaniem wydania gazety społecznej, tygodnika ZPL. Cały projekt został wykonany. Zarzuty dotyczą sposobu rozliczenia dotacji, a mówienie o rzekomej kradzieży to paskudne pomówienie. Zresztą Przełomiec dobrze o tym wie, ale dla jej narracji lepiej jest tak ohydnie kłamać.

 2. arczi
  arczi :

  Wśród komentarzy po historycznej (bo pierwszej) wizycie prezydenta Dudy na Litwę najbardziej są roztrząsane słowa o “wygórowanych oczekiwaniach”. Złapał się na tę pułapkę też Bosak. Otóż wygórowanym oczekiwaniem byłoby przyłączenie Wileńszczyzny do Macierzy. Natomiast zasadne jest domaganie się zaprzestania dyskryminacji, zwrotu ziemi lub godziwej rekompensaty, prawo do polskiej oświaty czy uznanie polskiego za język pomocniczy w miejscach licznie i zwarcie zamieszkanych przez ludność polską. Z pewnością można dyskutować o autonomii, gdyż takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach, także w Unii Europejskiej, np. w Tyrolu Południowym współgrają interesy włoskie i niemieckie.

 3. W_Litwin
  W_Litwin :

  Niestety jest to świadome działanie. Tego nie można nazwać nieznajomością sytuacji. Te osoby działają z pełną świadomością, gdyż mają do zrealizowania prywatne interesy i na marginesie nieaktualną i szkodliwą doktrynę ULB – Giedroycia.

  „taka osoba powinna zachowywać daleko idącą powściągliwość w komentowaniu polityki społeczności, której ma pomagać” – powiedział Bosak, oceniając, że – „Przełomiec skonfliktowała się bardzo głęboko i nieodwracalnie ze względów ideologicznych z przywództwem Polaków na Litwie, stała się ich wrogiem politycznym, więc nie jest w stanie pomóc im już w żaden sposób”.

  Bosak stwierdził, że Przełomiec „nie ma kompetencji” by próbować obalać przywódców organizacji Polaków na Litwie. „Wydaje się, że w ogóle nie rozumie sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie i udowadnia to swoimi komentarzami”

  • mariusz67
   mariusz67 :

   @W_Litwin Atak na Wilniuków został przygotowany z wyprzedzeniem. Już we wrześniu 2016 roku Jan Dziedziczak wtedy wicemister SZ ds. Polonii powiedział na zjeździe w Rzeszowie, że należy zmienić (!!!) prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Polaków na Litwie (!!!) czyli wprowadzić tam ludzi uległych i bezwolnych. Dziedziczak zmienił szefa Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i wstawił tam swojego człowieka Mikołaja Falkowskiego. A ten zaczął realizować plan, kilka miesięcy później znalazły się rzekome „kwity” co dało początek ohydnemu atakowi na ZPL. Brednie Przełomiec, też przecież związanej z Fundacją, to tylko jeden z elementów tej brudnej nagonki.