Marek Jakubiak wraz z Federacją dla Rzeczypospolitej dołącza do Konfederacji – sojuszu narodowców, wolnościowców, tradycjonalistów, obrońców życia i działaczy społecznych w wyborach do PE. Informację potwierdził jeden z liderów Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke.

Jak poinformowała Wirtualna Polska, były poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak (obecnie Federacja dla Rzeczypospolitej) ostatecznie dołączy do Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narrodowcy, czyli sojuszu wyborczego Ruchu Narodowego, partii KORWiN oraz środowiska Grzegorza Brauna, Piotra Liroya-Marca i Kai Godek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W nocy z wtorku na środę Tomasz Kalinowski ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiadał, że dziś ma to zostać oficjalnie ogłoszone.

Wcześniej Marek Jakubiak krytykował polityków Ruchu Narodowego oraz pozostawał sceptyczny wobec koalicji zawiązanej z narodowcami przez partię Wolność i Grzegorza Brauna. Zaznaczał też swój sprzeciw wobec konsekwentnego postulatu opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę, jaki stawiają narodowcy i konserwatywni liberałowie. W styczniu nie wykluczał jednak możliwości dołączenia do Koalicji Pro Polskiej. Później deklarował zamiar współpracy z Markiem Jurkiem, do czego ostatecznie nie doszło. Lider Prawicy RP, który rozważał też współpracę z Kukiz’15 uznał niedawno, że najpewniej w ogóle zrezygnuje z kandydowania w wyborach do PE. Według WP.pl, Marek Jurek już wcześniej zaznaczał, że w koalicji z udziałem narodowców, zwolenników Korwin-Mikkego czy Brauna nie widzi dla siebie miejsca. Z tego względu, Jakubiak “musiał odciąć się od Marka Jurka”. Ma startować z drugiego miejsca na Mazowszu, za Kają Godek.

W środę rano informacje nt. dołączenia Jakubiaka do Konfederacji potwierdził Janusz Korwin-Mikke. „To już się rozniosło, więc potwierdzam: WCzc.Marek Jakubiak wraz z Federacją dla Rzeczypospolitej przystąpił do KONFEDERACJI” – napisał na Twitterze polityk. Dodał, że żałuje, iż „tak długo to trwało”.

Niedawno niektóre media podawały też informację o możliwości dołączenia do Konfederacji znanego profesora i działacza na rzecz Kresów. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal Kresy.pl, najpewniej jednak do tego nie dojdzie.

Podczas przedterminowych wyborów na prezydenta Gdańska Grzegorz Braun zajął drugie miejsce, z wynikiem prawie 12 proc. Część komentatorów uważa, że może to być dobry prognostyk dla Konfederacji przed wyborami do PE.

wp.pl / twitter.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply