Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin komentując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. części ustawy o IPN dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów, powiązał wznowienie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie ze sprawą odnowienia, jak to ujął, „naszych upamiętnień” w Polsce – czyli obiektów ku czci UPA.

Zdaniem szefa MSZ Ukrainy Pawło Klimkina, orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie części ustawy o IPN, dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów, wnosi nową dynamikę w stosunkach między Kijowem i Warszawą.

Jak informowaliśmy, Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Nowelizację ustawy o IPN zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda. Argumentował, że sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. Chodziło właśnie o sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”, do których zastrzeżenia miał prezydent. Jak mówił sędzia Andrzej Zielonacki, „ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym”. Zdaniem TK ustawa o IPN nie precyzuje, kim są „ukraińscy nacjonaliści” – ukraińskimi ugrupowaniami zbrojnymi i strukturami politycznymi czy każdym, kto utożsamiał się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego

– Oczekiwaliśmy na taką właśnie decyzję, gdyż bez niej zmiana atmosfery dyskusji byłaby naprawdę niemożliwa. Uważam, że nie ma między nami i Polską zasadniczych różnic we wzajemnych relacjach, ale jest tło emocjonalne. Teraz złapaliśmy świeży oddech i musimy to wykorzystać – powiedział Klimkin w piątek podczas konferencji prasowej podsumowującej pracę ukraińskiego MSZ w 2018 roku.

Szef ukraińskiej dyplomacji dodał, że we wtorek rozmawiał o tym z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem, który przebywał na Ukrainie. – Rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić w kontekście następnych kroków.

Szef MSZ dał do zrozumienia, że decyzja TK ws. ustawy o IPN nie oznacza automatycznego zniesienia zakazu prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie, wyraźnie wiążąc to ze sprawą odnowienia ukraińskich upamiętnień w Polsce. Chodzi tu wyłącznie o obiektu ku czci UPA, o czym minister wprost nie wspomniał.

– Uważam, że powinniśmy kontynuować całkowicie zorientowaną na rezultat przedmiotową dyskusję o pracach poszukiwawczych (polskich ofiar konfliktów na terytorium Ukrainy) oraz odnowienia naszych (ukraińskich) upamiętnień w Polsce – cytuje Klimkina ukraińska sekcja Polskiego Radia. – Uważam, że ta decyzja [polskiego TK – red.] daje nam całkowicie nowe możliwości dla dynamiki [wzajemnych relacji] – podsumował Klimkin.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy: spodziewam się, że pomnik UPA w Hruszowicach będzie odbudowany [+VIDEO]

Czytaj również: Szef MSZ Ukrainy o „pomniku UPA” w Hruszowicach: to jest nasze rozumienie pojednania

Zaznaczmy, że wyjaśnienia w nawiasach, w tym o „polskich ofiarach konfliktów [podkr. red.]na terytorium Ukrainy”, zostały dodane przez ukraińskojęzyczną sekcję Polskiego Radia. Podpis wskazuje, że autorem był najpewniej Taras Andruchowycz, autor szeregu antypolskich artykułów w PR, prywatnie syn znanego ukraińskiego pisarza. Taką wersję przytacza też m.in. portal stacji Biełsat.

Przeczytaj: Polskie Radio: baner „Lwów – kolebka polskiej piłki” jest „prowokacyjny”

Należy zaznaczyć, że także ambasador Ukrainy w Warszawie, Andrij Deszczycia komentując decyzję TK ws. ustawy o IPN nie wspomniał o zniesieniu zakazu przez stronę ukraińską. Wyrażając zadowolenie z takiego werdyktu oświadczył jedynie, że może on być „dodatkowym argumentem na rzecz przeniesienia dialogu na bardziej pragmatyczną i konstruktywną współpracę”. Dodał, że dzięki „sprawiedliwemu orzeczeniu” Trybunału, jest możliwość wznowienia dialogu historyków z obu krajów. Przypomnijmy, że w ub. roku jako warunek odblokowania poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie, Deszczycia podał odbudowanie co najmniej dwóch zniszczonych obiektów po polskiej stronie granicy, wymieniając pomniki nagrobne w Pikulicach i Monasterzu.

Czytaj także: Ambasador Ukrainy sugeruje: odblokujemy ekshumacje, jeśli Polska odbuduje dwa „legalne” pomniki UPA

Również szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz zasugerował, że uchylenie przepisów penalizujących tzw. kłamstwo wołyńskie przez polski Trybunał Konstytucyjny pozwoli wznowić polsko-ukraiński dialog historyków.

PRZECZYTAJ: Prof. Osadczy dla Kresy.pl: werdykt TK to akt publicznego i symbolicznego pohańbienia Polski

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ks. Isakowicz-Zaleski: Duda i Poroszenko dogadali się ws. ustawy o IPN

polradio.pl / Ukrainform.ua / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • jwu
   jwu :

   Wychodzi na to ,że wizjonerem jestem (chociaż za takiego się nie mam),bo o tym wszystkim co powiedział ten pan , wspominałem komentując artykuł o wyroku TK w sprawie nowelizacji ustawy antybanderowskiej. Przyznam ,że nie tylko ja tak skomentowałem.

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Ha, ha, ha….. hi, hi, hi…..he, he. he………………………………… ale jaja!.
  Na tej odpowiedzi – odzewie z bander – Landu zwanej Ukrainą dot. zablokowania ustawy, potwierdza się naukowa teoria wybitnego prof. Feliksa Konecznego zawarta w dziele pt. Cywilizacje!
  Ukraińcy przynależą do innej cywilizacji – turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje) i ich sposób; myślenia, argumentacji, zachowania jest inny od naszego!!!….
  Zwyrodniały mord cywilnej ludności (czystka etniczna) nawet; starców, kobiet, dzieci w tym niemowląt a także kalek dla tzw. sławy i swobodnej „wielkiej” Ukrainy jest hierojstwem!!!!
  To my w cywilizacji łacińskiej robimy RÓŻNICĘ pomiędzy bandytyzmem a wykonywaniem zadań obowiązku żołnierskiego!
  U Ukraińców zwyrodniałe morderstwa bezbronnej cywilnej ludności – czystka etniczna jest TAKŻE „walką” za Ukrainę aaa…. wytykanie im tego jest w ich rozumieniu czepianiem się do PRAWA o tą tzw. „walkę”; dla swobodnej Ukrainy, podważanie godności, umniejszaniem wielkości ich tzw. hieroji – bandytów w naszym cywilizacyjnym rozumieniu !!!!!…
  Jakiekolwiek negocjacje i próby kompromisu uznają Ukraińcy w drugiej stronie – przeciwnika za słabość. Drugą stronę – przeciwnika w negocjacjach starają się wymanewrować i oszukać!
  Ciekawy przykładem ich mentalności wynikającej z ich cywilizacji TURAŃSKIEJ jest fakt umieszczenia na elewacji szkoły polskiej we Lwowie przez Radę Miasta popiersia jednego z największych krwawych rzeźników Polaków!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

  W Polsce nikomu i nigdzie nawet w tzw. pipidówce nie przyszło by do głowy urzędowo wieszać na elewacji szkoły ukraińskiej popiersie jakiegoś Polaka np. poetę Słowackiego a co dopiero jakiegoś krwawego rzeźnika Ukraińców!

 2. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  „Oczekujemy na zniesienie przez Kijów ustaw gloryfikujących banderyzm, gdyż bez tego zmiana atmosfery dyskusji jest naprawdę niemożliwa” – Dlaczego z ust żadnego przedstawiciela polskiej władzy nie padły takie słowa po uchwaleniu w czasie wizyty polskiego prezydenta ustaw banderowskich? Po raz kolejny zadaję pytanie: na ile jeszcze Ukraińcy mogą sobie wobec nas pozwolić? Czy to u nas trwa jakaś wojna, że aż tak potrzebujemy pomocy Ukrainy, więc godzimy się na każde poniżenie? Myślałem, że jest odwrotnie…

 3. Mieczysław Sylwester Kazimierzak
  Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

  Aktualna ANTYROSYJSKOŚĆ przez pryzmat uznania dla ANTYPOLSKICH,banderowskich,bandyckich korzeni?!
  W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski brakiem lojalności wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Trzeba zatem mówić o procesie od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

  • Mieczysław Sylwester Kazimierzak
   Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

   Aktualna ANTYROSYJSKOŚĆ przez pryzmat uznania dla ANTYPOLSKICH,banderowskich,bandyckich korzeni?!
   W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski brakiem lojalności wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Trzeba zatem mówić o procesie od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.To osobista refleksja jako Wołyniaka urodzonego w Równem.