Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin komentując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. części ustawy o IPN dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów, powiązał wznowienie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie ze sprawą odnowienia, jak to ujął, „naszych upamiętnień” w Polsce – czyli obiektów ku czci UPA.

Zdaniem szefa MSZ Ukrainy Pawło Klimkina, orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie części ustawy o IPN, dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów, wnosi nową dynamikę w stosunkach między Kijowem i Warszawą.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak informowaliśmy, Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek przepisy nowelizacji ustawy o IPN wprowadzające kary za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Nowelizację ustawy o IPN zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda. Argumentował, że sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne. Według TK przepisy te były niezgodne z konstytucją poprzez swoją „nieprecyzyjność”. Chodziło właśnie o sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”, do których zastrzeżenia miał prezydent. Jak mówił sędzia Andrzej Zielonacki, „ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym”. Zdaniem TK ustawa o IPN nie precyzuje, kim są „ukraińscy nacjonaliści” – ukraińskimi ugrupowaniami zbrojnymi i strukturami politycznymi czy każdym, kto utożsamiał się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego

– Oczekiwaliśmy na taką właśnie decyzję, gdyż bez niej zmiana atmosfery dyskusji byłaby naprawdę niemożliwa. Uważam, że nie ma między nami i Polską zasadniczych różnic we wzajemnych relacjach, ale jest tło emocjonalne. Teraz złapaliśmy świeży oddech i musimy to wykorzystać – powiedział Klimkin w piątek podczas konferencji prasowej podsumowującej pracę ukraińskiego MSZ w 2018 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef ukraińskiej dyplomacji dodał, że we wtorek rozmawiał o tym z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem, który przebywał na Ukrainie. – Rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić w kontekście następnych kroków.

Szef MSZ dał do zrozumienia, że decyzja TK ws. ustawy o IPN nie oznacza automatycznego zniesienia zakazu prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie, wyraźnie wiążąc to ze sprawą odnowienia ukraińskich upamiętnień w Polsce. Chodzi tu wyłącznie o obiektu ku czci UPA, o czym minister wprost nie wspomniał.

– Uważam, że powinniśmy kontynuować całkowicie zorientowaną na rezultat przedmiotową dyskusję o pracach poszukiwawczych (polskich ofiar konfliktów na terytorium Ukrainy) oraz odnowienia naszych (ukraińskich) upamiętnień w Polsce – cytuje Klimkina ukraińska sekcja Polskiego Radia. – Uważam, że ta decyzja [polskiego TK – red.] daje nam całkowicie nowe możliwości dla dynamiki [wzajemnych relacji] – podsumował Klimkin.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy: spodziewam się, że pomnik UPA w Hruszowicach będzie odbudowany [+VIDEO]

Czytaj również: Szef MSZ Ukrainy o „pomniku UPA” w Hruszowicach: to jest nasze rozumienie pojednania

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaznaczmy, że wyjaśnienia w nawiasach, w tym o „polskich ofiarach konfliktów [podkr. red.]na terytorium Ukrainy”, zostały dodane przez ukraińskojęzyczną sekcję Polskiego Radia. Podpis wskazuje, że autorem był najpewniej Taras Andruchowycz, autor szeregu antypolskich artykułów w PR, prywatnie syn znanego ukraińskiego pisarza. Taką wersję przytacza też m.in. portal stacji Biełsat.

Przeczytaj: Polskie Radio: baner „Lwów – kolebka polskiej piłki” jest „prowokacyjny”

Należy zaznaczyć, że także ambasador Ukrainy w Warszawie, Andrij Deszczycia komentując decyzję TK ws. ustawy o IPN nie wspomniał o zniesieniu zakazu przez stronę ukraińską. Wyrażając zadowolenie z takiego werdyktu oświadczył jedynie, że może on być „dodatkowym argumentem na rzecz przeniesienia dialogu na bardziej pragmatyczną i konstruktywną współpracę”. Dodał, że dzięki „sprawiedliwemu orzeczeniu” Trybunału, jest możliwość wznowienia dialogu historyków z obu krajów. Przypomnijmy, że w ub. roku jako warunek odblokowania poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie, Deszczycia podał odbudowanie co najmniej dwóch zniszczonych obiektów po polskiej stronie granicy, wymieniając pomniki nagrobne w Pikulicach i Monasterzu.

Czytaj także: Ambasador Ukrainy sugeruje: odblokujemy ekshumacje, jeśli Polska odbuduje dwa „legalne” pomniki UPA

Również szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz zasugerował, że uchylenie przepisów penalizujących tzw. kłamstwo wołyńskie przez polski Trybunał Konstytucyjny pozwoli wznowić polsko-ukraiński dialog historyków.

PRZECZYTAJ: Prof. Osadczy dla Kresy.pl: werdykt TK to akt publicznego i symbolicznego pohańbienia Polski

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ks. Isakowicz-Zaleski: Duda i Poroszenko dogadali się ws. ustawy o IPN

polradio.pl / Ukrainform.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Ha, ha, ha….. hi, hi, hi…..he, he. he………………………………… ale jaja!.
  Na tej odpowiedzi – odzewie z bander – Landu zwanej Ukrainą dot. zablokowania ustawy, potwierdza się naukowa teoria wybitnego prof. Feliksa Konecznego zawarta w dziele pt. Cywilizacje!
  Ukraińcy przynależą do innej cywilizacji – turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje) i ich sposób; myślenia, argumentacji, zachowania jest inny od naszego!!!….
  Zwyrodniały mord cywilnej ludności (czystka etniczna) nawet; starców, kobiet, dzieci w tym niemowląt a także kalek dla tzw. sławy i swobodnej „wielkiej” Ukrainy jest hierojstwem!!!!
  To my w cywilizacji łacińskiej robimy RÓŻNICĘ pomiędzy bandytyzmem a wykonywaniem zadań obowiązku żołnierskiego!
  U Ukraińców zwyrodniałe morderstwa bezbronnej cywilnej ludności – czystka etniczna jest TAKŻE „walką” za Ukrainę aaa…. wytykanie im tego jest w ich rozumieniu czepianiem się do PRAWA o tą tzw. „walkę”; dla swobodnej Ukrainy, podważanie godności, umniejszaniem wielkości ich tzw. hieroji – bandytów w naszym cywilizacyjnym rozumieniu !!!!!…
  Jakiekolwiek negocjacje i próby kompromisu uznają Ukraińcy w drugiej stronie – przeciwnika za słabość. Drugą stronę – przeciwnika w negocjacjach starają się wymanewrować i oszukać!
  Ciekawy przykładem ich mentalności wynikającej z ich cywilizacji TURAŃSKIEJ jest fakt umieszczenia na elewacji szkoły polskiej we Lwowie przez Radę Miasta popiersia jednego z największych krwawych rzeźników Polaków!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

  W Polsce nikomu i nigdzie nawet w tzw. pipidówce nie przyszło by do głowy urzędowo wieszać na elewacji szkoły ukraińskiej popiersie jakiegoś Polaka np. poetę Słowackiego a co dopiero jakiegoś krwawego rzeźnika Ukraińców!

 2. Avatar
  Wolyn1943 :

  „Oczekujemy na zniesienie przez Kijów ustaw gloryfikujących banderyzm, gdyż bez tego zmiana atmosfery dyskusji jest naprawdę niemożliwa” – Dlaczego z ust żadnego przedstawiciela polskiej władzy nie padły takie słowa po uchwaleniu w czasie wizyty polskiego prezydenta ustaw banderowskich? Po raz kolejny zadaję pytanie: na ile jeszcze Ukraińcy mogą sobie wobec nas pozwolić? Czy to u nas trwa jakaś wojna, że aż tak potrzebujemy pomocy Ukrainy, więc godzimy się na każde poniżenie? Myślałem, że jest odwrotnie…

 3. Avatar
  Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

  Aktualna ANTYROSYJSKOŚĆ przez pryzmat uznania dla ANTYPOLSKICH,banderowskich,bandyckich korzeni?!
  W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski brakiem lojalności wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Trzeba zatem mówić o procesie od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

  • Avatar
   Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

   Aktualna ANTYROSYJSKOŚĆ przez pryzmat uznania dla ANTYPOLSKICH,banderowskich,bandyckich korzeni?!
   W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski brakiem lojalności wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Trzeba zatem mówić o procesie od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.To osobista refleksja jako Wołyniaka urodzonego w Równem.