Pawło Klimkin twierdzi, że burzenie pomników UPA jest wyrazem braku szacunku do Ukraińców i odwołuje się do wartości chrześcijańskich.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin pierwszy film opublikowany w środę na swoim nowo założonym wideoblogu poświęcił polsko-ukraińskiemu konfliktowi pamięci. Klimkin wyraził nadzieję, że zburzony pomnik UPA w Hruszowicach zostanie odbudowany. Z jego słów wynika także, że iż uważa, że Ukraina nigdy nie potępi OUN-UPA.

Zniszczenie pomnika w Hruszowicach jest tak naprawdę niszczeniem szacunku nie do UPA, a do ludzi, do Ukraińców. I to, że resztki tego pomnika zostały przeznaczone na utwardzanie drogi, powinno stać się nie negatywnym, ale, jak się spodziewam w przyszłości, pozytywnym symbolem po tym, jak ten pomnik zostanie odbudowany. – mówił szef ukraińskiej dyplomacji

Następnie Klimkin wytknął polskiej stronie brak potępienia niszczenia w Polsce pomników upowskich zbrodniarzy, zestawiając ten fakt z potępieniem niszczenia na Ukrainie polskich pomników cywilnych ofiar wojny.

A przy okazji, potępiłem wszystkie akty wandalizmu w stosunku do polskich pomników na Ukrainie. Ale nie słyszałem, albo może nie dosłyszałem takiego potępienia z polskiej strony. Pojednanie powinno być w stosunku do ludzi. To jest wyrazem chrześcijańskiego szacunku do tych, którzy mieli swoje emocje, swoje inspiracje, swoje marzenia i szedł do przodu. – powiedział Klimkin, który zasugerował także, że Ukraina nigdy nie potępi OUN-UPA.

Bronimy i będziemy bronić szacunku wobec Ukraińców. Inaczej być nie może. Nikt i nigdzie nie usprawiedliwiał tych poszczególnych osób albo poszczególnych oddziałów, lub ich metod postępowania z ludnością cywilną. Ale nie potępialiśmy, nie potępiamy i nie potępimy tych, którzy walczyli i umierali z Ukrainą w sercu. – zapowiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Klimkin powtórzył wezwanie do dialogu skierowane do Polaków i wskazał na potrzebę stworzenia „kanału państwowego dialogu”. Powołując się na Jana Pawła II i słowa „nie lękajcie się” wezwał do pojednania na wartościach chrześcijańskich.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Ukrainy o “pomniku UPA” w Hruszowicach: to jest nasze rozumienie pojednania

Nie powinniśmy bać się wyznać prawdę historyczną, ale powinniśmy być odpowiedzialni wobec siebie, wobec naszych relacji, ale tak naprawdę wobec ludzi, ponieważ pojednanie jest pojednaniem między ludźmi na zasadach bardzo prostych i zrozumiałych dla każdego wartościach. Właśnie na wartościach chrześcijańskich. – zakończył swoje wystąpienie minister Klimkin.

Do filmu dodano napisy z polskim tłumaczeniem, co oznacza, że wystąpienie Klimkina było skierowane także do polskiego audytorium.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Cyt. “….pojednanie jest pojednaniem między ludźmi na zasadach bardzo prostych i zrozumiałych dla każdego wartościach. Właśnie na wartościach chrześcijańskich. – zakończył swoje wystąpienie minister Klimkin.”
  Czy zdziczałe okrutne zabijanie cywilnej ludności a w szczególności: kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt są wartościami chrześcijańskimi?
  Co ten przedstawiciel cywilizacji turańskiej bajdurzy?

  • jwu
   jwu :

   @franciszekk W Polsce jest duża grupa lewactwa ,nie należąca ani do ZUwP ,ani nie będąca potomkami znanej nam operacji,która poprzez swoją retorykę,naciska na pozostałych Polaków ,by w imię miłości do Ukraińców zapomnieli o tym co było kiedyś.Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to ,że my Polacy mamy zapomnieć ,a Ukraińcy nie muszą ,bo przecież gloryfikują tych ludobójców,którzy tej rzezi dokonali.I to polskiemu lewactwu nie przeszkadza.

 2. tagore
  tagore :

  Z przyjemnością słuchałem szczerej i jednoznacznej bez niedomówień wypowiedzi Pana Klimkina. Dotychczas pupcie wołowe czyli polscy politycy i “eksperci” chcieli wierzyć w to ,że polityka historyczna Ukrainy to przypadek wynikający z działań ukraińskich historyków
  i skrajnych polityków. Teraz otrzymali piękny strzał pomiędzy oczy ,to jest oficjalna polityka Państwa Ukraińskiego z wszystkimi tego konsekwencjami.

   • Monroe
    Monroe :

    @jwu Nie widzę interesu Pana zza wielkiej wody, a Pani zza Odry, jak na mój rozum, byłaby bardziej finezyjna i nakazała ukrywanie prawdziwych, proniemieckich dążeń Kijowa. Ewidentny jest natomiast interes Moskwy, która, żeby Ukrainę zjeść, musi ją najpierw odizolować od Zachodu. Oczywisty interes Moskwy nie zmienia jednak faktu, że na Ukrainie wielu rzeczywiście tak myśli. Oni naprawdę zdają się żyć przekonaniem, że polskie władze to jeden wielki zbiorowy Adrian, na którego wystarczy groźnie pofuczeć.

    • jwu
     jwu :

     @Monroe A te 4mld. baksów wpompowane przez jankesów w Ukrainę ,mają iść w błoto ? Dlatego nie wierzę ,że Amerykanie odpuścili ? Ta banderowska buta nie bierze się znikąd.

     • Monroe
      Monroe :

      @jwu O prawdziwych motywach amerykańskiego zaangażowania w Ukrainę zapewne nigdy nie dowiemy się niczego pewnego. Ja tylko twierdzę, że banderowskie wycieczki pod adresem Warszawy nie są w interesie USA. Biorą się one bądź to z niebotycznie wysokiego mniemania Ukraińców o swojej roli w światowej polityce, bądź z inspiracji Moskwy. Jawne i ostre skłócenie z Polską to gwóźdź do trumny nie-rosyjskiej Ukrainy i nie widzę w tym najmniejszego zysku dla Amerykanów czy Niemców.

     • lp
      lp :

      @Monroe Mośki z Wall Street mają swój business, chcą okraść banderów z ich ziemi, które są najżyźniejsze na świecie (ok. 80% światowych zasobów czarnoziemów – info za BBC). Dlatego, póki co finansują sqrwieli z upa.

     • Monroe
      Monroe :

      @lp Jeżeli ktoś chce wojować z Rosją do ostatniego Ukraińca (jak się to przypisuje USA) albo sprywatyzować czarnoziemy (jak się to przypisuje międzynarodowym latyfundystom), ten nie pozwoli swoim marionetkom na szkodliwe dla interesów pyskówki z Polską. Poza tym, Kijów skłócił się już ze wszystkimi sąsiadami, a to mi wygląda na rękę Kremla. Kiedy postanowi posprzątać na Ukrainie, to wszyscy wokół odetchną z ulgą.

   • tagore
    tagore :

    @jwu Sami są dla siebie sterem i okrętem tak właśnie widzą właściwą politykę suwerennego Państwa. Ustawa oświatowa to inny tego przykład. Bezkompromisowa postawa wobec sąsiednich krajów
    ma w ich oczach umocnić suwerenność Ukrainy ,a narzucenie im
    na jakimkolwiek obszarze swojej narracji buduje pozycję Ukrainy jako lokalnego lidera. W Kijowie panuje w tych sprawach konsensus
    od dość dawna. Oligarchom to odpowiada bo uważają ,że utrwala to ich władzę i blokuje zbyt duże zbliżenie do UE zagrażające ich pozycji. UE i USA są potrzebne do trzymania na dystans Putina .
    Spółdzielnia oligarchów liczy na to ,że po cichu dogada się z nim
    i będą mogli robić swoje strasząc od czasu do czasu Putinem.
    Niemcy zbierają profity z traktatu Brzeskiego ,mają kogoś do poszturchiwania Polski.Choć pewnie woleli by mniej nachalną
    reklamę ukraińskiego faszyzmu i “sojuszu” z trzecią Rzeszą.

 3. uvara
  uvara :

  Takie są skutki polityki odpuszczania w stosunkach z banderlandem. Z Węgrami i Rumunią będą rozmawiać o zmianach w polityce oświatowej (czyt. zmiękła im rura i pójdą na ustępstwa) a w stosunku do Polski OCZEKUJĄ odbudowy samowoli budowlanej ku czci banderowskich katów polskich cywili.

 4. lp
  lp :

  Banderowski pomiocie, dlaczego zabroniliście odbudowy Cmentarza Orląt w pierwotnej formie ( banderowskie sk()ny nie zgodziły się na odbudowę kolumnady – Panteonu)?! … Dlaczego nie bacząc na wrażliwość Polaków budujecie pomniki mordercom naszych ojców, matek, braci i sióstr?… Dlaczego barbario stepowa zabraniacie godnie pochować ofiary mordów waszych dziadów i ojców?… To co pierniczysz o “szacunku” dla ukraińców? Was się powinno sądzić w Hadze, gady przeklęte co cwela i sadystę macie za “heroja”, a waszą “samostijną” niech szlag najjaśniejszy trafi. Amen.

 5. Gaetano
  Gaetano :

  “…do wartości chrześcijańskich”. Gdyby ta banderowska szumowina miała jakiekolwiek pojęcie o czym bredzi. Po wszystkich tych satanistycznych banderowsko-ukrowskich obeliskach powinien przejechać buldożer już ćwierć wieku temu i za tą imprezę powinno zapłacić państwo. Tak to się miało odbyć w normalnym kraju.

 6. voy
  voy :

  ja się spodziewam że ten gloryfikator UPA będzie na liście min. “Waszcza” z zakazem wjazdu do Polski, po wtóre że polski MSZ wezwie ambasadora Ukrainy aby wytłumaczył się z mających znamiona popierania ludobójstwa wypowiedzi klimkina, po trzecie domagania się dymisji tego osobnika z zajmowanego stanowiska
  krótko i na temat