Prognozy nie są korzystne dla naszych oszczędności. Co najmniej przez I kwartał bieżącego roku utrzyma się wysoka inflacja. Banki zaś nie podwyższają oprocentowania lokat.

Jak poinformował w niedzielę portal MarketNews24 osoba, która powierzyła bankowi 10 tys. zł zakładając przeciętną lokatę zarobi w ciągu roku jedynie 98 zł.  Jest to najniższy wynik w historii. Od co najmniej kilkudziesięciu lat oferta bankowych depozytów nie była tak słaba. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się by dostępne dane odnotowały tak niskie oprocentowania lokat. Z wyliczeń NBP wynika, że zakładając lokatę w grudniu 2019 roku mogliśmy liczyć jedynie na 1,21 procent odsetek.

Jak poinformował portal, jeszcze rok temu wynik oszczędzania był wyższy nawet o 1/3. Gdy spojrzymy w odleglejszą przeszłość, oprocentowanie lokat wydaje się jeszcze mniej atrakcyjne. Dla przykładu w 2014 r. statystyczny depozyt dawał zarobek ponad dwukrotnie wyższy niż dziś. W 2012 roku na bezpiecznej lokacie mogliśmy zarobić ponad 4 razy więcej. Na przełomie zaś lat 2008/2009 nawet ponad 5 razy więcej niż dziś.

“Mamy o tyle ciekawą sytuację, że jedynie 5 bankowych lokat po potrąceniu podatku daje nadzieje na zysk wyższy niż inflacja trawiącą siłę nabywcza naszych oszczędności” – stwierdził w rozmowie z MarketNews24 główny analityk HRE Investments, Bartosz Turek. “Niestety są to produkty promocyjne, wybitnie limitowane, z których często można korzystać będąc jedynie nowym dla banku klientem lub chcąc zainwestować relatywnie niewielkie pieniądze” – dodał.

Zobacz także: Polskie banki w większości w polskich rękach – po raz drugi od 20 lat

MarketNews24 / forsal.pl / kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply