W ciągu ostatnich trzech dni funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 12 osób zaangażowanych w pomoc w nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy.

Od 24 do 26 marca, funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 12 osób zaangażowanych w pomoc w nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy.

W sobotę zatrzymano aż 7 osób, które przewoziły nielegalnych migrantów. Obywatela Uzbekistanu, który przewoził 5 obywateli Syrii i obywatela Iraku oraz obywatela Kirgistanu, który w swoim aucie wiózł 2 obywateli Egiptu zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży. Z kolei współdziałający ze Strażą Graniczną Policjanci zatrzymali 3 obywateli Ukrainy, którzy w sumie przewozili 12 obywateli Syrii. Kolejnego obywatela Ukrainy, który przewoził 4 obywateli Afganistanu zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Mielniku. Kuriera, obywatela Uzbekistanu, zatrzymał ponadto patrol Straży Granicznej z Dubicz Cerkiewnych. Cudzoziemiec przewoził 7 obywateli Syrii.

W niedzielę zatrzymano 4 kurierów (3 obywateli Ukrainy i obywatela Estonii), którzy dwoma autami przewozili 13 nielegalnych migrantów. Działania prowadzono na terenie służbowej odpowiedzialności placówek SG w Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych.

Z kolei w piątek zatrzymano obywatela Turcji. Mężczyzna był przewodnikiem grupy (6 obywateli Egiptu, 3 obywateli Syrii), która przedostała się do Polski, pokonując wpław rzekę graniczną Świsłocz.

Zatrzymani kurierzy otrzymają zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Dodatkowo wobec nich zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Nielegalni imigranci ugrzęźli na bagnach w pobliżu granicy z Białorusią. Polskie służby przeprowadziły akcję ratunkową

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply