Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, wjechali do Polski nielegalnie oraz usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę.

Jak poinformowała w środę służba prasowa SG, funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, wjechali do Polski nielegalnie oraz usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu w trakcie realizacji zadań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji we wtorek 7 lutego zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy, którym kierował 30-letni obywatel Ukrainy. Pasażerami było 4 cudzoziemców, z których jeden podawał się za obywatela Syrii, natomiast kolejnych trzech twierdziło, że pochodzą z Egiptu.

Ukrainiec został zatrzymany za udzielenie pomocy 4 migrantom w przekroczeniu wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec.

Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej, obywatel Ukrainy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zabrał samochodem osobowym migrantów z zamiarem dowiezienia ich do Niemiec. Mężczyzna usłyszał zarzuty, przyznał się do nich i dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Wobec pozostałych cudzoziemców trwają obecnie czynności z udziałem tłumacza.

Jak informowaliśmy, 115 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się do naszego kraju, ujawnili w trakcie minionych trzech dni (od 3 do 5 lutego) funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG. Zatrzymano również 3. przewodników.

29 prób nielegalnego przekroczenia granicy odnotowano w niedzielę, w sobotę – 31, w piątek z kolei – 55. Na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Krynkach i Bobrownikach migranci, przedostając się na terytorium Polski, pokonali rzekę graniczną Świsłocz. Funkcjonariusze z Placówki SG w Czeremsze zatrzymali natomiast trzech Afgańczyków wytypowanych z dwóch grup nielegalnych migrantów. Ich zadaniem było przeprowadzenie cudzoziemców przez granicę, przekazanie kurierom i szybki powrót na Białoruś.

Cudzoziemcy pochodzili z wielu rejonów świata. Byli wśród nich m.in. obywatele: Uzbekistanu, Tadżykistanu, Afganistanu, Etiopii, Nigerii, Syrii, Iraku, Turcji, Mali, Kamerunu, Gwinei, Kongo i Iranu.

W lutym br. Straż Graniczna odnotowała już 185 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Jak informowaliśmy, polskie służby ostrzegają, że otwiera się nowa droga dla nielegalnych imigrantów: samolotami z Kuwejtu do Moskwy i na Białoruś. Obawy potęguje fakt, że już teraz cudzoziemcy dostają się do Mińska czy Grodna właśnie z Rosji. Loty z Kuwejtu do Moskwy miały wystartować 2 lutego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz