W piątek minister obrony Izraela Benny Gantz oświadczył, że jego kraj opracował plany uderzenia w irańskie cele, jeśli Teheran wykaże oznaki eskalacji nuklearnej. Z kolei irański minister obrony Amir Hatami zagroził w niedzielę, że jego kraj da druzgocącą odpowiedź na każdy izraelski atak.

Szef izraelskiego resortu obrony pokazał mapę Libanu, na której, jak podkreślił, zaznaczono poszczególne cele utworzone przez irańskie siły wzdłuż granicy – informuje „Aljazeera”. „Czasami syjonistyczny reżim [Izrael] z desperacji wysuwa wielkie roszczenia względem Islamskiej Republiki Iranu, aby rzekomo jej zagrozić” – oświadczył w niedzielę irański minister obrony. „Musi wiedzieć, że jeśli podejmie tego typu działania, zrównamy z ziemią Tel Awiw i Hajfę” – dodał cytowany przez „The Times of Israel”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Irańska eskalacja nuklearna musi zostać zahamowana” – podkreślił Benny Gantz. „Jeśli nie, będziemy musieli działać niezależnie i sami się bronić” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Aljazeera” zwraca uwagę, że w ubiegłym tygodniu Izrael zapowiedział specjalne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z nowymi sojusznikami wśród krajów Zatoki Perskiej. Medium przypomina, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn nawiązały w zeszłym roku formalne stosunki z Izraelem.

Przypomnijmy, że prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział w niedzielę, że jego kraj jest gotowy do podjęcia kroków w celu spełnienia środków zawartych w porozumieniu nuklearnym z 2015 r., gdy tylko Stany Zjednoczone zniosą sankcje gospodarcze. Wypowiedź miała miejsce podczas rozmów z szefem irlandzkiej dyplomacji.

W środę Sekretarz Stanu USA Antony Blinken udzielił wywiadu stacji PBS. W rozmowie została poruszona możliwość powrotu do porozumienia nuklearnego. Zdaniem sekretarza Blinkena, porozumienie nuklearne trzymało Iran i jego możliwości w ryzach, po wycofaniu się z umowy, ta kontrola miała się luzować. Według niego, kraj jest teraz w stanie w krótkim terminie produkować „materiał rozszczepialny do broni jądrowej”. Dodał, że administracja Stanów Zjednoczonych jest bardzo zainteresowana ponownym przystąpieniem do programu. „Drogą do tego jest dyplomacja” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę 28 lutego Iran odrzucił możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE w kwestii powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. Iran nalega, by USA zniosły wszystkie jednostronne sankcje.

Na mocy porozumienia z 2015 roku z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

aljazeera.com / timesofisrael.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz