Iran został pełnoprawnym członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Blok regionalny zwraca też uwagę na „ważność” podpisania przez Białoruś memorandum o zobowiązaniu do zostania kolejnym członkiem.

Jak poinformowała agencja prasowa Anadolu, we wtorek Iran uzyskał pełne członkostwo w Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO). Teheran został dziewiątym członkiem regionalnego bloku.

„Państwa członkowskie podkreśliły historyczne znaczenie przyjęcia Islamskiej Republiki Iranu do SCO jako pełnoprawnego państwa członkowskiego” – głosi Deklaracja z New Delhi wydana na zakończenie szczytu, opublikowana we wtorek wieczorem.

Członkowie SCO zwrócili też uwagę na „wagę” podpisania przez Białoruś memorandum o zobowiązaniach do „osiągnięcia statusu państwa członkowskiego SCO”. W swoim przemówieniu na szczycie prezydent Rosji Władimir Putin wezwał do przyznania Białorusi pełnego członkostwa.

Premier Indii Narendra Modi, gospodarz wirtualnego szczytu, powiedział, że jest „szczęśliwy, że Iran zostaje członkiem ugrupowania SCO”, dodając, że szczyt utoruje również drogę Białorusi do zostania stałym członkiem bloku.

Iran dołączył do Chin, Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu, Pakistanu, Tadżykistanu, Indii i Uzbekistanu jako pełnoprawny członek podczas wtorkowego szczytu, na który zaproszono Białoruś i Mongolię jako państwa obserwatorów.

Zobacz też: Erdogan: Zamierzamy dołączyć do Szanghajskiej Organizacji Współpracy

We wspólnym oświadczeniu członkowie zadeklarowali, że blok prowadzi politykę „wykluczającą podejście blokowe, ideologiczne i konfrontacyjne”.

„Biorąc pod uwagę poglądy państw członkowskich” – czytamy w deklaracji. „SCO potwierdzaja zasadność inicjatyw na rzecz promowania współpracy w budowaniu nowego typu stosunków międzynarodowych w duchu wzajemnego szacunku, sprawiedliwości, równości i wzajemnie korzystnej współpracy, a także kształtowanie wspólnej wizji idei tworzenia wspólnoty wspólnego losu ludzkości”.

Państwa członkowskie SCO stwierdziły, że blok „uważa za ważne zbudowanie wspólnych skoordynowanych wysiłków społeczności międzynarodowej w celu przeciwdziałania działaniom grup terrorystycznych, separatystycznych i ekstremistycznych, zwracając szczególną uwagę na zapobieganie szerzeniu się nietolerancji religijnej, agresywnego nacjonalizmu, dyskryminacji etnicznej i rasowej, ksenofobii, idei faszyzmu i szowinizmu”.

Grupa zwróciła jednak uwagę na „niedopuszczalność ingerencji w sprawy wewnętrzne państw pod pretekstem przeciwdziałania terroryzmowi i ekstremizmowi, a także niedopuszczalność wykorzystywania ugrupowań terrorystycznych, ekstremistycznych i radykalnych do celów najemniczych”.

Obiecując dalsze wysiłki na rzecz pomocy Afgańczykom w obliczu zmieniającej się sytuacji humanitarnej, członkowie SCO stwierdzili, że uważają za „niezbędne ustanowienie integracyjnego rządu” w Afganistanie z udziałem przedstawicieli wszystkich grup etnicznych, religijnych i politycznych w społeczeństwie afgańskim.

Kresy.pl/AA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply